RRTV trestá televize za reklamu na sázení po internetu

radiotv22Rada pro rozhlasové a televizní vysílání potrestala Českou televizi pokutou ve výši 1 milion korun za odvysílání reklamního spotu internetové sázkové kanceláře betandwin. Spoty této sázkové kanceláře přitom již několik měsíců vysílají kabelové a satelitní televize a nevyhýbá se jim ani Televize Nova.

RRTV uložila České televizi pokutu ve výši do 1 000 000 Kč za porušení ust. § 2, odst. 1 písm. a) zák. č. 40/1995 Sb., ke kterému došlo 30.dubna 2005 odvysíláním televizní reklamy na kurzové sázení prostřednictvím Internetu provozovaného pod názvem BETANDWIN, neboť reklama propagovala na území České republiky službu, pro niž subjekt, který ji nabízí, nemá potřebné povolení, stojí v tiskové zprávě z posledního zasedání RRTV.

Proč vlastně RRTV řeší reklamní spot, který nijak neporušuje zákon o rozhlasovém a televizním vysílání? Je to vůbec v její kompetenci? Podle předsedy RRTV Petra Pospíchala Rada kontroluje také dodržování zákona 40/1995 o regulaci reklamy. „Jde o reklamu na nepovolené podnikání, ta společnost nemá licenci, která je u nás k podnikání v tomto oboru nezbytná,“ říká Pospíchal a k provinění České televize dodává: „Rada se domnívá, že Česká televize by měla vědět, že ten reklamní spot propaguje nedovolené podnikání.“

Česká televize má ovšem opačný názor. „Klient (Betandwin) společnosti ARBOmedia, která zajišťuje prodej reklamního času ČT, oznámil, že splňuje všechny právní nároky na provozování internetového sázení a považuje tuto činnost v ČR za legální. Šíření reklamy na sázení po internetu není v rozporu s platnou legislativou,“ řekl RadioTV tiskový mluvčí České televize Martin Krafl. „Česká televize je přesvědčena, že v této záležitosti neporušila žádný zákon a po doručení písemného rozhodnutí RRTV se proti udělené pokutě odvolá.“

ČT v tom nejede sama

„Česká televize není jedinou televizní stanicí v ČR, která uvedenou reklamu vysílala,“ upozorňuje Krafl na skutečnost, že si RRTV ohledně sázkové kanceláře betandwin posvítila právě na Českou televizi. Je pravdou, že spoty sázkové kanceláře se již dlouho objevují na sportovních kanálech a nevyhýbají se jim ani další celoplošné stanice.

RRTV již zaregistrovala tyto spoty i na TV Nova. Na zasedání, kde byla udělena pokuta České televizi, Rada zahájila správní řízení i se společností CET 21. Vyzvala provozovatele k vyjádření ohledně vysílání reklamních spotů na služby v rozporu s právními předpisy ve dnech 3., 8., 10., 17. a 24. září 2005. Nova se k reklamním spotům prozatím vyjadřovat nechce. „Správní řízení v této věci dosud nezačalo. Do doby, než bude zahájeno a před vydáním rozhodnutí se k této věci nebudeme vyjadřovat,“ sdělila RadioTV tisková mluvčí TV Nova Veronika Šmítková.

Je více než pravděpodobné, že za reklamní spoty na internetové sázky padnou další pokuty a že všechny nakonec bude řešit soud. Podle současné legislativy je jasné, že v Česku se na internetu sázet nesmí. Novela zákona 202/1990 říká, že na území České republiky není povoleno provozování ani účastnění se her a loterií prostřednictvím sítě Internet. Pro televize mluví fakt, že sázková kancelář betandwin není provozována v České republice, nýbrž na Gibraltaru, a že český zákon je podle některých právníků v rozporu s legislativou Evropské unie.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: