Poslanci chtějí o poplatcích rozhodnout v červnu

radiotv-archivDo konce června by mohlo být jasno ohledně koncesionářských poplatků za Český rozhlas a Českou televizi. Poslanecká sněmovna dnes poslala do závěrečného čtení jak novelu z dílny Fischerová/Talíř, tak rezervní verzi novely poslance Skopala.Do konce června by mohlo být jasno ohledně koncesionářských poplatků za Český rozhlas a Českou televizi. Poslanecká sněmovna dnes poslala do závěrečného čtení jak novelu z dílny Fischerová/Talíř, tak rezervní verzi novely poslance Skopala. Ten způsobil v dnešním druhém čtení největší rozruch, když podal ke konkurenční novele pozměňovací návrh o postupném útlumu reklamy do roku 2008.

Návrh zákona Táni Fišerové a Jaromíra Talíře počítá se zvýšním rozhlasového polatku z 37 na 45 korun a televizního z 75 na 100 Kč. Nově také definuje koncesionáře a upravuje proces vybírání poplatků. Stěžejním prvkem reformy je automatická valorizace poplatků na základě inflace. S tím ovšem nesouhlasí řada poslanců, kteří se bojí, že stát ztratí nad hospodařením veřejnoprávních médiíí kontrolu.

Sami předkladatelé návrhu byli zaskočení pozměňovacím návrhem poslance Ladislava Skopala, který si přeje zvýšit poplatek České televizi až na 135 Kč, ale do roku 2008 postupně úplně vytlačit reklamu z veřejnoprávní obrazovky na soukromé. „Loni podobný návrh sněmovna zamítla a teď je to tady znovu. To se nedělá, aby se to podalo v den druhého čtení. Já nevím, jestli se kvůli tomu sejde kulturní výbor, protože je to postup nestandardní,“ reagovala Fischerová na postup Skopala.

Sám poslanec Skopal je předkladatelem alternativní novely, která počítá se zvýšením rozhlasových poplatků na 48 a televizních na 100 Kč.

Obě předložené novely dnes úspěšně prošly druhým čtením a poslanci se dali slyšet, že si přejí konečné rozhodnutí ještě na červnové schůzi. Jasné rozhodnutí o budoucnosti veřejnoprávních médií by tedy mohlo padnout buď příští nebo přespříští týden.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .