Místo nahoře u diváků nepropadlo, ale ani neoslnilo

radiotv22Před dvěma týdny skončil další původní seriál z dílny České televize. K jeho umělecké kvalitě se na mnoha stránkách novin vyjádřili recenzenti, na řadě je zhodnotit jeho úspěch po stránce sledovanosti. Ačkoliv byly pondělní premiéry seriálu Místo nahoře téměř pravidelně nejsledovanějším pořadem týdne na České televizi, těm nejůspěšnějším seriálům se poslední sága ani zdaleka nepřiblížila.

Třináct dílů seriálu Místo nahoře vidělo v průměru 1,750.000, tzn. 20,6% dospělých, což znamená 41 z každé stovky diváků v danou dobu ve společnosti televize. Touto úrovní diváckého ohlasu se Místo nahoře stalo v dosavadní letošní seriálové nabídce České televize nejúspěšnějším titulem.

V porovnání s loňskými nebo ještě staršími seriály ovšem Místo nahoře vychází podstatně hůř. Poslední řadu Četnických humoresek sledovalo v průměru 27,4 procenta, závěrečnou řadu Života na zámku vidělo v průměru 34,4 procenta a Nemocnici na kraji města po 20 letech dokonce 38,3 procenta dospělých diváků. A ještě jedno srovnání, o desetinku lepší sledovanosti dosáhla vloni při své x-té repríze dokonce dvacet let stará Nemocnice na kraji města.

Jak názorně ukazuje graf sledovanosti jednotlivých částí u diváků starších patnácti let, zájem publika nevykazoval žádné zvláštní trendy, zřejmý je pouze tradiční nárůst u posledních dílů. Velmi jednoduché vysvětlení mají i zásadní propady u čtvrté a páté části, v těchto dnes se totiž seriál střetl se soupeřem těžké váhové kategorie, na MS v ledním hokeji se utkalo Česko s Kazachstánem, resp. USA.

Sledovanost seriálu by mohla být lepší, pokud by ČT uvedla další sérii, historie jasně ukazuje, že nehledě na „uměleckou“ kvalitu stoupá sledovanost seriálu s každou novou řadou. To ostatně nejlépe dokázal Život na zámku, mnohými kritizována sága o 52 pokračováních. „Zatím o pokračování seriálu není rozhodnuto, vyloučit to samozřejmì nemohu,“ říká mluvčí ČT Milan Krafl.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .