Filmaři chtějí dotovat filmy z výnosu reklam v České televizi

Čeští filmaři využili karlovarský filmový festival k lobování pro přísun prostředků do fondu na podporu kinematografie. Při setkání s politiky dospěli ke společnému názoru, že by zdrojem peněz měly být peníze z třetiny výnosů reklamního vysílání České televize, které by zůstalo zachováno i v příštím roce. Odhadem se jedná o 150 miliónů korun.

Řešení přináší digitální novela


Novela zákona o digitálním televizním vysílání, kterou připravují ministerstva vnitra a kultury, by mohla vyřešit i otázku financování domácí kinematografie. Shodli se na tom zástupci Filmové rady zastřešující profesní organizace, filmové školy, festivaly i další instituce s politiky, kteří byli přítomni setkání na karlovarském filmovém festivalu. Návrh filmařů podpořili premiér Topolánek (ODS), ministři Stehlíková (SZ) a Jehlička (KDU-ČSL) a poslanec Zaorálek (ČSSD).


V diginovele je stanoveno dočasné zachování prostoru pro reklamu ve vysílání České televize do doby než na inzertní trh vstoupí další subjekty, kterým byly soudem odebrány licence udělené Radou pro rozhlasové a televizní vysílání. „Výnosy by byly určeny Českému telekomunikačnímu úřadu na podporu digitalizace a z jedné třetiny Státnímu fondu na podporu a rozvoj české kinematografie,“ popsal navrhovaný postup Ivo Mathé, mluvčí Filmové rady.


České televizi můžou klesnout přijmy


Zmíněná třetina zisku z reklamy v ČT představuje zhruba 150 miliónů korun. Filmaři by tak v příštím roce získali o polovinu více peněz než z letošní mimořádné stomiliónové státní dotace, kterou sice přivítali, ale považují jí za nesystémovou. Celkem fond letos hospodaří s 220 milióny korun. Již několik let přitom filmaři upozorňují na chybějící zákon o kinematografii. Jeho návrh zatím leží na ministerstvu kultury.


Pokud by však prošla digitální novela podle současného návrhu, škodná by mohla být Česká televize. „Novela říká – vrátíme vám takřka stejný rozsah reklamy jako letos, ale vy ty peníze odevzdáte a ještě vám zmrazíme plánované navýšení koncesionářských poplatků. To by ale znamenalo pokles příjmů zhruba o dvanáct procent,“ upozornil generální ředitel ČT Jiří Janeček v rozhovoru pro Právo.


Digitální novelu by měla vláda projednat tak, aby se její verze dostala na jednání Poslanecké sněmovny nejpozději v září. Slíbil to předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda v nedělních Otázkách Václava Moravce.Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .