Česko má zaplatit 10 miliard za Novu; Železný odmítá odpovědnost

radiotv222Česká republika má vyplatit nizozemské společnosti CME přes 10 miliard korun za zmařené investice do televize Nova. Rozhodl o tom mezinárodní arbitrážní soud ve Stockholmu, na který se CME obrátila na základě mezistátní dohody ČR…

Česká republika má vyplatit nizozemské společnosti CME Czech Republic přes 10 miliard korun za zmařené investice do televize Nova. Rozhodl o tom mezinárodní arbitrážní soud ve Stocholmu, na který se CME obrátila na základě mezistátní dohody ČR s Nizozemským královstvím o vzájemné ochraně investic. Jeho verdikt v pátek večer médiím sdělil mluvčí CME v České republice Michal Donath. Správnost informace potvrdilo také ministerstvo financí, které ve sporu zastupuje český stát.

Pokuta za rozchod Novy s ČNTS

Nizozemská CME, vlastněná stejnojmennou bermudskou společností, zažalovala český stát poté, co Vladimír Železný v srpnu 1999 vypověděl smlouvu s tehdejší servisní organizací Novy, Českou nezávislou televizní společností (ČNTS). Majoritním vlastníkem ČNTS je právě CME Czech Republic, která financovala start TV Nova. Železný, tehdy jako většinový vlastník společnosti CET 21, držitele licence pro vysílání Novy, spustil nové vysílání z prostor filmových ateliérů Barrandov s novou servisní společností Česká produkční 2000. Pomohl mu k tomu i miliardový úvěr o Investiční a Poštovní banky.
„Podle arbitrážního rozhodnutí CME obdrží částku 269 814 000 USD a úrok ve výši 10 % p.a. od 23. února 2000 až do úplného zaplacení. Dále CME obdrží 1 007 749,81 USD na úhradu nákladů částečného arbitrážního výroku z 13. září 2001 a úrok ve výši 10 % p.a. od 14. 9. 2001 z částky nákladů až do úplného zaplacení,“ sdělil Donath. „Celková částka k úhradě ze strany české republiky tedy k dnešnímu dni činí 353 395 131 USD. Tato částka se zvyšuje denně o 74 197,74 USD až do úplného zaplacení,“ dodal mluvčí CME. Akcie CME po oznámení výsledku arbitráže posílily o 21 procent a obchodují se nyní 14 USD za akcii.

Železný vinu za prohru odmítá

Vladimír Železný vinu za prohranou arbitráž odmítá. V sobotním Volejte řediteli se ale k jejímu výsledku nevyjádřil, protože pořad byl předtočený. Už na středeční tiskové konferenci k hospodářským výsledkům TV Nova za loňský rok ale prohlásil, že arbitráž je sporem mezi CME a Českou republikou. „Jako takovou ji pouze sledujeme,“ dodal. Podobnou arbitráž mezi majoritním vlastníkem CME Ronaldem Lauderem a českým státem Česko v září 2001 vyhrálo. V podstatě stejný spor nyní dopadl zcela opačně. Určitou roli přitom zřejmě hrál fakt, že proti českému státu nestála fyzická osoba, ale společnost, jejíž investice byla znehodnocena.
Třetí, chronologicky ale první arbitráž o Novu, vedla CME proti řediteli Novy Vladimírovi Železnému. Takzvaná amsterodamská arbitráž v únoru 2001 rozhodla, že si obě strany mají vrátit plnění, tedy že CME vrátí Železnému společnost Nova Consulting, jejímž prostřednictvím od Železného odkoupila podíl v ČNTS, a šéf Novy naopak CME vrátí peníze utržené za tuto transakci. Železný však se splátkou jedné miliardy korun otálel, takže CME začala obstavovat jeho majetek. Částku za Železného loni v červenci zaplatila finanční skupina PPF, nový majitel televize Nova.

24 hodin mlčení

Obě strany sporu se dohodly, že po dobu 24 hodin od oznámení výsledku arbitráže, tedy do sobotních 19 hodin, nebudou výrok mezinárodního soudu jakkoli komentovat. Právníci ministerstva financí se již podrobně seznamují s podrobným verdiktem soudu, který se mezitím v češtině i angličtině objevil na internetových stránkách CME i ČNTS (ke stažení na adresách www.cetv-net.com a www.ctns.cz).
CME uspořádá v neděli k výsledku arbitráže tiskovou konferenci v bývalém sídle TV Nova, Měšťanské besedě. Její zvukový záznam v českém i anglickém jazyce poté vystaví na stránkách www.cetv-net.com a www.cnts.cz. Další tiskovou konferenci uspořádá CME v pondělí v New Yorku. Podle Donatha se jí budou moci prostřednictvím telefonu zúčastnit i novináři z České republiky. Záznam z této konference se rovněž objeví na internetu, a zájemci ji budou moci na síti sledovat i živě.

Česká strana výrok předem odmítla

Ministerstvo financí zatím neoznámilo, zda svolá k výroku arbitráže konferenci. Kromě konečné částky si musí obě strany sporu uhradit soudní výlohy a rovným dílem se podělí o náklady na arbitry ve výši 1 351 203,44 dolarů. K výroku arbitráže došlo bez zástupce české strany, poněvadž český arbitr Jaroslav Hándl odmítl podepsat dřívější výrok arbitráže, podle kterého soud uznal nárok CME na odškodné. Arbitři poté už jen rozhodovali o jeho výši.
Česká republika se proti rozhodnutí arbitrů odvolala ke švédskému soudu. Ten se začal žalobou zabývat 3. března a jeho výrok se čeká 3. dubna. Pokud by ČR uspěla, nemusela by CME hradit žádnou škodu. Pozorovatelé ale upozorňují, že k úspěšnému zpochybnění výroku arbitráže u obecného soudu zatím došlo pouze ve výjimečných případech. Případem se bude ve středu zabývat vláda. Ta si na soudní výlohy pro letošní rok vyčlenila mnohem nižší částku než požadovaných 10 miliard korun. Premiér Vladimír Špidla již prohlásil, že pokud státu nic jiného nezbude, částku v plné výši uhradí. V úvahu podle některých ministrů připadá i nepeněžní vypořádání, které však blíže nespecifikovali.

Dostál žádá odvolání Rady pro vysílání

Politici se nyní snaží dopátrat, kdo je za spor se CME a prohru v arbitráži odpovědný. Poslanecký klub ČSSD oznámil, že navrhne zřízení vyšetřovací komise, která se měla arbitráží zabývat. Vznik komise podpořil i ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD), který kvůli hrozbě zvyšující se platby CME (denně naskakuje penále okolo dvou milionů korun) zrušil svůj víkendový program a jedná s vedením společnosti o úhradě částky. Sobotka podpořil také návrh ministra kultury Pavla Dostála (ČSSD) na odvolání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která se podle nich nejvíce podepsala na výsledku sporu CME s českým státem.
Dostál prohlásil, že by radní měli za svá rozhodování ručit majetkem. Místopředseda licenční rady Petr Štěpánek (ODS) ale uvedl, že se radní vždy řídili českými zákony. V minulosti Štěpánek řekl, že pokud jej sněmovna odvolá, bude si stěžovat u mezinárodního soudu v Haagu. Někteří poslanci netrvají na odvolání celé rady, ale přinejmenším těch členů, kteří v radě seděli v době, kdy propukl spor mezi CME a šéfem Novy Vladimírem Železným. Zákonodárci chtějí popohnat k odpovědnosti také Železného, kterého Senát kvůli jiným trestním kauzám zbavil imunity.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .