Potřebuje Česko další zpravodajskou televizi? Má z24 šanci na úspěch?

Záměr společnosti CE Media spustit na českém trhu soukromou zpravodajskou televizi je nejpřekvapivější zprávou minulého týdne. Koncept celodenního rychlého zpravodajství zní zajímavě, ale jedna soukromá skupina se už spálila. Čím nás překvapí nová televize z24?

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Živé zprávy po celý den. Co může z24 udělat jinak?

Představitelé televizní skupiny CE Media zatím nezveřejnili příliš mnoho podrobností ohledně svého nového projektu. Šéf provozovatele stanic MŇAM a MŇAU Pál Milkovics přislíbil, že vše podstatné řekne v průběhu srpna. Zatím víme pouze název a základní programové zaměření.

Nová televize si klade za cíl předčít v rychlosti informací online média. To se jí nepochybně může povést, pokud by měla ambici předstihnout zpravodajské weby nebo magazíny. Ale pro ty, kdo jsou zvyklí konzumovat zpravodajství na Twitteru nebo jiných sociálních sítích, nemůže být jakákoliv zpravodajská televize dostatečnou náhradou.

Myšlenka vysílat 18 hodin denně živé zpravodajství z ulic zní rozumně. Zatím ale není jasné, co si pod tím máme představit. Dlouhý blok živých tiskových konferencí? Místo krátkých reportáží dlouhé rozhovory z terénu? Co může z24 udělat a nabídnout jinak ve srovnání se zavedeným programem ČT 24?

Paradoxně, odpověď je v rychlých zprávách, nikoliv v obsahu do hloubky. ČT24 se v průběhu svých deseti let neustále vyvíjí a lze říci, že ve srovnání s předchozími pěti lety se výrazně zlepšila. Právě před pěti lety ji část diváků kritizovala za to, že samotnému zpravodajství dává příliš málo prostoru. Velkou část vysílání totiž zabraly různé tiskové konference, rozhovory, přenosy ze Sněmovny nebo Senátu PČR a další obdobné formáty. Kontinuální zpravodajství se objevovalo přece jen v menší míře – byť zde musím zdůraznit, že se jedná o můj subjektivní pohled.

Z1 s projektem zpravodajské televize neuspěla. Neujal se ani nápad parlamentní televize 24cz

Přesto může nová televize z24 obsadit určitou mezeru na trhu v tom, že bude přinášet jen a pouze kontinuální zpravodajství – navíc z terénu. Její management ale bude mít velice obtížný úkol naplnit 18 hodin živého programu denně – zejména o víkendu. Jak ale víme, šéf televize Pál Milkovics má rád velké výzvy. Pokud se mu povede tento projekt správně uchopit, může být nová zpravodajská televize sledovanější než její sesterské stanice MŇAM a MŇAU dohromady.

Na druhou stranu je potřeba připomenout, že jedna finanční skupina se už s projektem zpravodajské televize spálila – jednalo se o poměrně kvalitní program Z1, který se v poslední fázi svého působení rovněž posunul směrem ke konceptu rychlého a kontinuálního zpravodajství. Několik let předtím neuspěl ani projekt parlamentní televize 24cz, kterou financoval realitní magnát Miloš Červenka. Je tedy potřeba říci, že společnost CE Media buduje projekt, který nebude mít jednoduchou pozici na trhu.

Pokud jde o Českou televizi a její stanici ČT 24, konkurence jí určitě prospěje. Byť se zároveň domnívám, že obsahová kvalita bude i nadále výrazně na straně veřejnoprávní „čtyřiadvacítky“.

Ředitel společnosti CE Media Pál Milkovics představuje projekt nové zpravodajské televize z24. Foto: CE Media

Ředitel společnosti CE Media Pál Milkovics představuje projekt nové zpravodajské televize z24. Foto: CE Media

Autor článku:

Komentáře (2)

    1. Harry

      Nebo tok zprav, ktere budou ve skutecnosti reklamou…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky:,