Podzim na ČT: nové série První republiky a Soudce AK, nový seriál Trapný padesátky

Česká televize na dnešní tiskové konferenci představila podzimní programové schéma pro rok 2017. Hlavními programovými taháky jsou druhé série seriálů První republika a Soudce AK. Diváci uvidí úplně nový komediální seriál Trapný padesátky. Ze zábavy dostane prostor nový pořad Zdravotní test národa a nové díly Tajemství těla.

Tisková konference k podzimnímu programovému schématu České televize 2017. Foto: Martin Petera pro RadioTV.cz

Tisková konference k podzimnímu programovému schématu České televize 2017. Foto: Martin Petera pro RadioTV.cz

Původní dramatická a zábavní tvorba představuje 40 procent programu ČT

ČT uvedla svou tiskovou konferenci pozdravem od Saskie Burešové: „Je to už 50 let, co vás vítám u televizních obrazovek.“ Na to navázala moderátorka dne Daniela Písařovicová: „To já, kdybych chtěla být na obrazovce tak dlouho, musela bych vydržet ještě 37 let. Ale to už by se na to nikdo nechtěl dívat. Což není případ paní Burešové.

Tisková konference ČT se tradičně nesla v přátelském duchu s několika hosty, mezi nimiž nemohl chybět generální ředitel Petr Dvořák. Ten nedávno obhájil svůj ředitelský post a získal mandát na dalších šest let. Jak sám řekl, práce v televizi jej nikdy neomrzí.

Tohle se nikdy neomrzí. Když na něčem pracujete, potom se sestavujete podzimní schéma a pak si řeknete: ‚Tohle jsme před rokem, dvěma řešili,“ řekl ředitel ČT.

Petr Dvořák: V ČR na poli zábavy dominují zahraniční licence. My nabídneme vlastní projekty

Česká televize v evropském srovnání vyniká svým důsledným zaměřením na původní tvorbu. Ta dokonce v žánru dramatiky a zábavy představuje čtyřicet procent našeho programu. Nadcházející sezona ukazuje, že právě v původních látkách a námětech vnímáme i nadále největší potenciál. Rozhodli jsme se totiž v nových řadách rozvinout vlastní úspěšné projekty, jakými byly První republika a Soudce AK nebo přinést seriál natočený podle scénáře známé české spisovatelky,“ uvedl Petr Dvořák.

Za významnou označil i roli České televize na poli zábavy: „Na poli zábavy v Česku obvykle dominují zahraniční licence. My nabídneme dva původní projekty, Tajemství těla a Zdravotní test národa,“ dodal generální ředitel ČT.

Saskia Burešová na plátně. Ilustrační foto: Martin Petera pro RadioTV.cz

Saskia Burešová na plátně. Ilustrační foto: Martin Petera pro RadioTV.cz

Nové díly První republiky slibují víc akce a dynamiky

První podzimní novinkou je v pořadí druhá řada seriálu První republika. Děj se posouvá o osm let, tedy do roku 1928, do období, které charakterizuje prudký společenský i technologický pokrok. V pokračování se znovu objevují ústřední postavy první série i nové motivy a noví hrdinové.

Nové díly budou, v mezích žánru, mnohem dynamičtější a akčnější. Doba první republiky je velmi inspirativní, je to doba, která začala řešit mnoho důležitých společenských témat. To vše se v našem seriálu odráží,“ říká režisér Biser Arichtev.

Mezi novými tvářemi První republiky se objeví například Anna Fialová a Brigita Cmuntová, které hrají již dospělé dcery Jaroslava a Kláry Valentových, Stanislav Majer jako tvrdý nekompromisní podnikatel Hans von Lippi nebo Vladimír Polívka coby poručík Jan Andrle.

Seriál Soudce AK se nyní opírá o inspiraci skutečnými případy

Nová řada seriálu Soudce AK přinese řadu zásadních posunů. Na seriálu se tentokrát podíleli čtyři režiséři, z nichž tři jsou držiteli Českých lvů. Ústřední postava, Adam Klos, je v nových dílech již soudcem trestního práva, nezabývá se tedy rodinnými či sousedskými spory, ale soudí ty největší zločince. Tvůrci druhé řady se navíc ve většině případů inspirovali skutečnými zločiny, které ve své době často vzbuzovaly velký zájem veřejnosti.

Tiskovou konferenci České televize moderovala Daniela Písařovicová. Foto: Martin Petera pro RadioTV.cz

Tiskovou konferenci České televize moderovala Daniela Písařovicová. Foto: Martin Petera pro RadioTV.cz

Úplnou novinkou je komediální seriál Trapný padesátky

Pokud upřednostňujete úplně nové seriály, mohl by vás zaujmout komediální seriál Trapný padesátky režiséra Michala Vajdičky. Ten vznikl podle scénáře spisovatelky Ireny Obermannové. Objeví se v něm tři výrazné české herečky Alena Mihulová, Klára Melíšková a Pavla Tomicová. Dvanáctidílný seriál chce ukázat, že v padesáti všechno teprve začíná, a že je to pořádný mejdan. Přesně po tom totiž touží seriálové hrdinky Mia, Anča a Ema.

„Padesátka je pro ženu důležitý životní mezník, je to přechodový věk z jedné životní fáze do druhé a je nesmírně zajímavé, jak se dnes tyto ženy mění. Vypadají a chovají se úplně jinak než předešlé generace. Ačkoliv už jsou mnohdy babičkami, cítí se mladé a jsou mladé,“ říká o svém námětu Irena Obermannová.

Zdravotní test národa a Tajemství těla

V žánru zábavy přichází Česká televize na podzim se dvěma původními formáty, které se shodně zaměřují na zdravotní prevenci a informovanost. Prvním z nich je Zdravotní test národa s Daliborem Gondíkem, který by mohl být volným pokračováním někdejších vědomostních testů národa, jen v jiné oblasti.

V nových dílech se vrátí i původní velká zábavná show Tajemství těla. Studio tak navštíví uznávaní čeští lékaři a odborníci, kteří se budou věnovat různým aspektům fungování našeho organismu.

Předchozí dlouholeté logo České televize můžete ještě i dnes vidět před hlavní budovou ČT. Ilustrační foto Martin Petera pro RadioTV.cz

Předchozí dlouholeté logo České televize můžete ještě i dnes vidět před hlavní budovou ČT. Ilustrační foto Martin Petera pro RadioTV.cz

Na článku spolupracovali Martin Petera a Juraj Koiš. Část informací jsme čerpali z podkladů tiskového oddělení České televize. Další informace přineseme v nejbližších dnech.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .