Petr Dvořák je novým generálním ředitelem České televize

dvorak_velke

Rada České televize dnes zvolila nového generálního ředitele České televize. Do volby postoupilo pět kandidátů – Roman Bradáč, Petr Dvořák, Hynek Chudárek, Jan Svoboda a Radomír Šimek. Největším favoritem byl bývalý generální ředitel TV Nova pan Petr Dvořák, nyní už tedy nový generální ředitel Kavčích hor. Přinášíme výsledky volby a stručné přepisy vystoupení jednotlivých kandidátů před členy Rady České televize.

Petr Dvořák získal hlasy 12 radních

Petr Dvořák byl od počátku favoritem volby generálního ředitele České televize. V druhém kole volby získal Petr Dvořák 12 hlasů radních, Hynek Chudárek hlasy 3. Následujících šest let tedy povede Kavčí hory zkušený mediální odborník a manažer.

Co zaznělo ve vystoupení nového generálního ředitele České televize? Prioritně bude nabízet práci lidem, kteří v ČT aktuálně pracují . „Ne u všech manažerů se potkáme, ale i tak hodlám nejdřív oslovit lidi z ČT s nabídkou spolupráce,“ řekl Petr Dvořák ve svém vystoupení. Veřejnoprávní médium má plnit úkoly, které komerční stanice nebudou a nemohou dělat. Podílel by se na změnách tak, aby byly viditelné už koncem letošního roku.

Jak by vypadalo první sto dnů ve funkci generálního ředitele České televize? Nejprve by uklidnil vztahy v České televizi, vytvořil novou programovou strategii, obsadil posty ředitelů. Dále by zkontroloval vyráběné projekty,  udělal audit stavby studia v Brně a dokončil digitalizaci.

Česká televize by měla vyjíždět více do regionů. Přeměnil by Události (tak, aby změny viděli diváci už na jaře 2012). Podle něj je „hlavní zpravodajská relace na ČT1 velká ostuda“ a žádá si razantní změny.

Do druhého kola postupují Dvořák a Chudárek

V prvním kole volby generálního ředitele České televize mohli radní udělit maximálně dva hlasy kandidátům. Dle očekávání získal nejvíce hlasů bývalý generální ředitele TV Nova – Petr Dvořák. Zde jsou výsledky hlasování:

Román Bradáč (výkonný šéf ČT24) – 3 hlasy
Petr Dvořák (bývalý generální ředitel TV Nova) – 13 hlasů
Hynek Chudárek (bývalý výkonný ředitel TV Óčko) – 7 hlasů
Jan Svoboda (bývalý marketingový ředitel TV Prima, později Dopravní podniku Praha) – 3 hlasy
Radomír Šimek (prezident Česko-německé obchodní a průmyslové komory) – 1 hlas

Do druhého kola postupuje Petr Dvořák a Hynek Chudárek.

To nejzajímavější z projevů kandidátů

Roman Bradáč – Uvedl, že ředitel ČT by neměl být zatížen komunistickou minulostí. Česká televize se musí chovat co hospodárněji. Na otáku radních: „Co si představujete pod pojmen redefinice veřejné služby?“ Roman Bradáč odpovídá: „Trh se zásadně změnil. Nemůžeme úspěšnost ČT měřit dokola pouze sledovaností. Ale to není věc pouze vedení ČT nebo Rady ČT, ale zásadní společenské téma.“ Události se musí měnit koncepčně, změni se musí nejen obsah, ale též formát. Nezbytná je rekonstrukce 15 let starého studia. Roman Bradáč by využil stávajících manažerů, taktéž někoho z kandidátů na post ředitele ČT. Plánoval vytvořit poradní orgán, který budou tvořit zkušení umělci. Problematickým časem na ČT1 je doba mezi 17. a 20. hodinou.

Hynek Chudárek – „Za zcela zásadní považuji restruktualizaci ČT. Je třeba zeštíhlit televizi přibližně o 20 procent.“ Někteří kandidáti kontrovali, že Hynek Chudárek udává číslo bez znalosti věcí, na to opáčil, že vychází z reálných čísel. Chtěl přesvědčit veřejnost, že ČT je potřebná, nutné je prý uklidnit situaci. Na dotaz, kde by chtěl vzít 0,5 miliardy na výrobu, odpověděl: „Myslím, že by se tato částka dala získat v průběhu následujících tří let. A nezastírám, že by to bylo i díky propouštění. Jsem přesvědčen, že ČT má zdroje i ve výběru poplatků.“

Jan Svoboda – „Dveře do mé kanceláře by byly vždy otevřené. Zásadní je komunikovat a nebát se říci svůj názor. Stav, kdy jednotlivé týmy uvnitř ČT mezi sebou nemluví, je neúnosný,“ takto zní jedno ze stěžejních prohlášení nejmladšího kandidáta. „ČT1 vnímám jako vlajkovou loď. Jejím zásadním problémem je odliv divácké skupiny do 50let,“ uvádí a dodává, že chce vrátit mladší diváky, mimo jiné nelineárním internetovým obsahem.

Radomíř Šimek – „Za jeden z hlavních bodů své koncepce považuji zlepšení koprodukce, zejména s německy mluvícími zeměmi.“ Jedním z prvních kroků mělo být obsazení funkce programového ředitele. Několikrát zdůraznil, že „není vázaný na žádnou zájmovou skupinu“, čímž reagoval na mediální spekulace. Radní se ptají na nejasné vymezení „pozice ČT na mediálním trhu“, s tímto pojmem operoval kandidát ve svém projektu: „Odpovím otázkou. Co by se stalo, kdyby ČT nebyla? O co by veřejnost přišla? Kdo by dělal programy pro etnické menšiny nebo třeba neslyšící. To vše by se z vysílání vytratilo, protože komerční televize by takové věci nevysílaly.“

Volbu generálního ředitele jsme sledovali:

SOUVISEJÍCÍ:
Fero Fenič ředitelem ČT nebude, nejvíce hlasů má Petr Dvořák

DOPORUČUJEME:
Česká televize se vzdaluje ideálnímu stavu

KANDIDÁTSKÉ PROJEKTY PODROBNĚ:
Rada ČT zveřejnila 30 z 32 projektů
ČT1 zpravodajská, ČT4 na životní styl – projekty na ředitele ČT
Rada ČT zveřejnila již 22 kandidátské projekty potenciálních ředitelů České televize
Jiří Janeček končí, kandidáti už zveřejňují projekty

JINÝ POHLED NA VOLBU ŘEDITELE ČT:
Hrubky a nesmysly v projektech potenciálních ředitelů České televize

Autor článku:

Komentáře (3)

  1. Lada73

    Když jsem tak sledoval projevy kandidátů na ČT24, jsem rád, že to dopadlo jak to dopadlo! Takový Šimek by televizi dovedl – nechci ani psát kam!!! Petr Dvořák je dobrou volbou, snad nebudeme po šesti letech zklamani.

    1. pavel.cipris

      Petr Dvořák nejlepší volba, zvítězil rozum.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .