Nova v neděli spustí HDTV, diváci zatím rozdíl nepoznají

Neděle 14. října se pro naši nejsledovanější televizi stane jedním z milníků její historie. Od tohoto data bude veškeré své vysílání odbavovat v plnohodnotné HD kvalitě. Zpravodajství a některé další části programu tak budou přímo vyráběny, zbytek bude do toho formátu konvertován. Bohužel pro české diváky, vyšší kvalitu nepoznají, žádný z hlavnich distributorů totiž televizní signál v tak vysokém rozlišení nepřenáší a program tedy konvertuje zpět do stadardního rozlišení. Krok Novy je tedy spíše přípravou do budoucna a signálem pro ostatní, jak se vyjádřil generální ředitel Novy Petr Dvořák.

Nutným krokem pro nedělní přelom ve vysílání bylo postavení nové budovy na Barrandově, ve které se kromě nového studia, redakce zpravodajství a archivu nachází hlavní technologické centrum. První konkrétní plány na stavbu této budovy vznikly v roce 2005, stavět se začalo o rok později a koncem letošního léta se mohla redakce začít seznamovat s novými technologiemi. Nové studio je dítkem architekta Michaela Klanga, který řekl: „Základní požadavek zněl, abych v novém studiu do určité míry zachoval identitu studia stávajícího, ale zároveň ho proměnil v duchu celého systému, který charakterizují nejmodernější technologie. Nebylo lehké najít formu, která si ponechá prvky, připomínající současné studio a zároveň posune onen dosavadní tvar tak, aby nedošlo k poklesu pozitivity jeho vnímání u diváků, která je už léta vysoká.“ Jak novinářům sdělil generální ředitel TV Nova Petr Dvořák, stavba nové budovy si vyžádala celkem 600 milionů korun.Zdroj: TV Nova


Hlavní zprávou večerejší tiskové konference byla informace, že od nedělního večera bude vysílání odbavováno v rozlišení 16:9 a standardu HDTV, tedy 1980x1080i. Co se dalších technických novinek týče, tak Nova zcela opustila stadardně používané pásky a nahradila je Blue-ray kazetami, na které se vejde až 23 GB dat. Mimojiné je využívá 11 nových kamer, které jsou schopny přímo na tyto kazety (obdoba DVD s pětinásobnou kapacitou) ukládat zaznam. Data z Blue-ray disků putují na diskové pole o velikosti 57 TB, což je podle Novy největší diskové pole v republice. Při stavbě bylo použito 356 km kabelů a zásobu elektřiny jistí agregát o výkonu 1,1 MW, což je pro srovnání průměrná spotřeba menšího města.


V novém technologické centru je podle Novy použito několik evropských unikátů. „Pokud bychom se zaměřili na Evropu, je to jeden z prvních zpravodajských systémů, který je schopen takovéhoto rozlišení. Něco podobného mají v londýnském studiu Al Jazeera International, ale jen asi ve třetinovém objemu toho, co máme my tady. Další instalace je pak v rumunské ProTV,“ říká ředitel techniky TV Nova Ivo Ferkl a k hlavnímu trumfu Novy, který poprvé uvidí diváci v nedělních Televizních novinách dodává: „Jde o jednu z největších obrazovkových stěn v Evropě, která umožňuje nejrozmanitější obrazové a grafické varianty, systém je flexibilní a na vysoké techhnologické úrovni, obrazovky do sebe přesně zapadají, mezery jsou minimální.“Zdroj: TV Nova


Kromě nového studia zpravodajství a nové grafiky si ovšem výše popsané technologické změny vychutná pouze hrstka diváků, jejíž složení Nova nechtěla upřesnit. Do analogového vysílání se totiž tak velký tok nevejde, přestože podle Ferkla v minulosti tyto pokusy proběhly. Pozemní vysílání DVB-T v multiplexu A Radiokomunikací by takové množství dat pojmulo pouze tehdy, kdyby v něm kromě Novy vysílala maximálně jedna další stanice, takže zbývají pouze alternativy jako satelit a IPTV. Podle slov ředitele Ferkla probíhají jednání jak s provozovateli O2TV, tak CS Linku a UPC Direct, ale rozhodujícím faktorem ji v tomto případě cena a dostatečná kapacita těchto operátorů, takže jakékoliv termíny distribuce v HD kvalitě zatím nelze odhadnout. Přestože se tedy divák vybaví širokoúhlou HD televizí, na kvalitě obrazu zatím výraznější rozdíl nepozná, protože všichni distributoři HD signál divákovi zkonvertují zpět do klasického SD formátu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .