Vypínání analogu by mělo začít v roce 2008 ve velkých městech

Digitální televizní vysílání na nově zkoordinovaných multiplexech začne pravděpodobně v prosinci příštího roku v Praze a zde také o šest měsíců později jako v prvním regionu dojde k úplnému vypnutí analogového vysílání. Definitivní konec analogového vysílání je plánován na říjen 2010, kdy by mělo být ukončeno vysílání na Zlínsku. Vyplývá to z poslední verze Technického plánu přechodu, ze které dnes citovaly Hospodářské noviny.

Finální verze Technického plánu přechodu, který stanoví časový harmonogram přechodu na digitální vysílání, by měl Český telekomunikační úřad zveřejnit na svých internetových stránkách zítra.Poté proběhne veřejná diskuze a dotčené subjekty budou mít patnáct dnů na to, aby zaslaly svá stanoviska, připomínky, názory. bude veřejnosti k dispozici k připomínkování a konečnou verzi plánu by ČTÚ měl vydat do konce srpna.


„Proti posledním verzím jsme zkrátili termíny ve velkých městech. Poslední verzi ještě musí posvětit rada telekomunikačního úřadu, a pak ji dáme k veřejné diskusi,“ říkl Hospodářským novinám šéf Rady ČTÚ Pavel Dvořák, který v rozhovoru pro týdeník Euro tvrdí: „Já se obávám, že spokojen nakonec nebude nikdo a všichni budou nadávat na ČTÚ, tak to prostě bývá. Přesto si myslím, že zvolené datum by mohlo být technicky a ekonomicky přijatelné pro všechny, nikoho dramatickým způsobem nediskriminuje. Původní komerční televize, Nova a Prima, mohou obhájit svou pozici, navíc dostanou onu takzvanou bonusovou licenci. I nové televize by měly dostatečný prostor uplatnit se na trhu.“


Hospodářské noviny dnes uvedly, že podle poslední verze Plánu by přechod na digitální vysílání měl začít v Praze v prosinci 2007 a květnu 2008 by měly být hlavní pražské analogové vysílače vypnuty. Jednou z prvních oblastní by měla být také oblast pokrytá z Trutnova a následovat by mělo Brno, Plzeň (březen 2008 – říjen 2009), Ostrava (červen 2008 – září 2008), Jihlava (listopad 2008 – duben 2009), České Budějovice (červen 2009 – leden 2010).


S původnímy návrhy, kde se počítalo s koncem analogového vysílání až v roce 2012, ostře nesouhlasila šestice nových televizí, které letos na jaře dostaly od RRTV licence. „To, co navrhovala Nova, bylo nepřijatelné. Jakékoli posunutí termínu považujeme za snesitelnější pro nás i pro diváky,“ uvedl ředitel zpravodajské televize Z1 Martin Mrnka. Nové stanice se vyjádřily ve smyslu, že pokud by se konec analogového vysílání dále odsouval, způsobilo by jim to vážné problémy. Do roku 2008 bude totiž muset přestat vysílat reklamu Česká televize, čímž se na trh dostane více než miliarda korun ročně. „Kdyby se termíny dále posouvaly, dostala by tu miliardu jako hezky zabalený dáreček jen Nova a Prima,“ vysvětluje Mrnka.


Poslední verze Technického plánu přechodu nestanovuje termíny přechodu na digitální vysílání na Ústecku a Domažlicku, kde se současné analogové vysílání ruší s německým digitálním rozhlasem. „Dospěli jsme k názoru, že tyto dvě oblasti nebudou součástí Technického plánu přechodu a budou řešeny separátně. Součinnost s německou stranou je v takovém stadiu, že Němci zatím stále slušně klepou na dveře a naléhají, abychom problém řešili,“ uvádí Dvořák pro Euro a dodává: „U Domažlicka je už shoda, že by vypínání začalo dříve, pravděpodobně v prvním kvartále příštího roku. Co se týče Bukové hory, to se zatím neodvažuji přesně říct, ale očekávám, že to bude zhruba v polovině roku 2007.“ 


 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .