ČT i Nova jsou spokojené s domažlickým přechodem na digitál

Českou televizi i TV Nova zajímá, jak vypnutí analogového signálu z vysílače Vraní vrch na Domažlicku ovlivnilo příjem jejich televizních kanálů ve zdejších domácnostech. Nechaly si proto vypracovat průzkumy u specializovaných agentur. První výstupy ukazují, že drtivá většina lidí o možnost sledovat tyto stanice nepřišla. Nova proto nevyužije možnost návratu k analogu na Vraním vrchu, který jí umožňuje smlouva o přechodu na digitální vysílání.

Své zásluhy za dostatečnou informovanost obyvatel jihozápadních Čech a relativně hladký přechod na pouze digitálně šířené pozemní vysílání si ve svých prohlášeních připisují obě televize, jejichž kanálů se změna týká. „Systematická, komplexní, odborně vedená a srozumitelně prezentovaná informační kampaň České televize se podstatnou měrou zasadila o úspěšný přechod z analogového na digitální vysílání na Domažlicku,“ tvrdí její tiskový mluvčí Martin Krafl.


Televize Nova se chlubí kampaní před a během srpnových Chodských slavností, kdy dokázala oslovit tisíce lidí. V regionu rozdala zhruba dvě stovky set-top-boxů, z toho mnohé skončily ve veřejně prospěšných institucích (školy, nemocnice apod.). Zásadní podíl na předávání informací koncovým divákům však mají prodejci potřebné techniky, kteří museli každému ze svých zákazníků trpělivě vysvětlovat detaily přechodu z analogu na digitál.


Vedení obou stanic samozřejmě zajímá, jak to na Domažlicku „dopadlo“ – jaký efekt jejich kampaně dosáhly. „Zadali jsme výzkum, z něhož bychom se měli dozvědět, jaká je aktuální penetrace digitálních přijímačů v Domažlicích a okolí. Oficiální výsledky bychom měli dostat na začátku příštího týdne,“ uvedl ve středečním interwiev na Rádiu Impuls generální ředitel TV Nova Petr Dvořák. Podle prvních náznaků je procento pokrytí set-top-boxy či satelity dostatečně vysoké a tak Nova zřejmě nevyužije doložky ve smlouvě o přechodu k digitálnímu vysílání na Domažlicku, která jí umožňovala návrat k analogu, pokud by technické vybavení domácností bylo neuspokojivé.


Výzkum pro ČT vypracovaly agentury STEM a STEM/MARK. Proběhl 3. až 4. září 2007 a přinesl velmi povzbudivé výsledky. Vyplývá z něj, že 92 % obyvatel získalo dostatek informací o vypnutí analogového pozemního vysílání. „Nad očekávání vysoký je rovněž podíl domácností, které již mají zabezpečený příjem českých programů – je jich 99 %, tedy drtivá většina,“ vypočítává Krafl a pokračuje: „Set-top-box využívá nyní 36 % domácností a integrovaný digitální televizor 4 % z nich. Satelitní příjem zvolilo 32 % domácností.“ Pětina diváků pootočila své antény na jiné vysílače, které vysílají analogově a tak přechod na digitální příjem oddálila na pozdější termín.


Paradoxně nejvíc rozladění tak v uplynulých dnech byli v Domažlicích klienti kabelové sítě UPC, kterým na počátku víkendu vypadl úplně signál všech stanic. „Byla jsem naštvaná. Nevěděla jsem, zda to nesouvisí s těmi digitálními změnami, o kterých se teď hodně mluví,“ popsala nám své pocity jedna z klientek UPC a nazlobeně dodala: „Těšila jsem se na nové díly Četnických humoresek a proto jsem se zkoušela v pátek odpoledne dovolat na infolinku UPC. Nepovedlo se mi to ani na druhý pokus, provolala jsem jen peníze za asi čtvrthodinu se opakující vzkaz, že jsem v pořadí.“ Do normálu se vysílání kabelové sítě UPC v Domažlicích vrátilo v průběhu soboty.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .