Éra analogové televize končí, první oblast bude závislá na digitálu

Zhruba třicet procent obyvatel Plzeňského kraje musí do 30.června vyřešit otázku, jak si poradí s vypnutím analogového signálu z vysílače Vraní vrch. Při přechodu na příjem digitální televize musí investovat do nákupu set-top-boxu. Navíc centrální informační kampaň se zatím nerozeběhla a tak se o přísun potřebných informací starají místní úřady a prodejci elektra.Již za několik týdnů dojde k významnému zlomu v televizním vysílání v Česku. První region bude zcela závislý na digitálním příjmu pozemního televizního signálu. Původní analogový, v kterém se vysílání u nás přenáší 54 let, se postupně odebere do technického důchodu. Koncem června se s ním rozloučí zhruba dvě stě tisíc diváků na Domažlicku, Tachovsku a menších oblastech na Plzeňsku a Klatovsku, kteří mají své pozemní antény nasměrovány na vysílač Vraní vrch. Vyplývá to z údajů Českého telekomunikačního úřadu. Důvodem této zásadní změny je zahájení digitálního rozhlasového vysílání v sousedním Bavorsku na 12. kanále, které ruší současný analogový signál u nás.

Proces digitalizace v Česku provázejí nejasnosti a komplikace. Ve třech největších tuzemských oblastech (Praha, Brněnsko, Ostravsko) bylo spuštěno souběžné zemské digitální vysílání se stávajícím analogovým na počátku loňského roku. Tamní diváci se dočkali některých nových stanic a mohli zaregistovat vyšší technickou úroveň příjimaného signálu. O stávající analogově vysílané kanály zatím nepřišli a tak mají poměrně dost času na rozmyšlenou, kdy si pořídí přístroj nutný pro příjem digitální televize (set-top-box) a zda v současné době na nový způsob příjmu přejdou. Zcela opačná je situace na Domažlicku. Zde jsou lidé donuceni tuto změnu provést urychleně, nechtějí-li po prvním červenci přijít o možnost sledovat programy České televize a TV Nova.


Zájem o set-top-boxy prodejci registrují od loňského podzimu, kdy byl digitální signál z Vraního vrchu spuštěn. „Přístroje jsou k dispozici nejen v odborných obchodech, ale jsou prodávány například i v supermarketech,“ připomněl majitel domažlické elektro prodejny Petr Řezníček.


O přísun informací z této oblasti se starají i městské a obecní úřady. Na domažlické radnici je otevřena od března expozice Vítejte v digitálním světě. „Seznamuje občany s postupným procesem digitalizace televizního vysílání a možnostmi, které tato technologie nabízí. Expozice je instalována ve vestibulu městského úřadu a kvalitu digitálního vysílání je možné shlédnout denně od 8 do 16 h až do ukončení plánovaného přechodu na digitální vysílání,“ uvádí oficiální internetové stránky domažlické radnice. Podobná výstava je k vidění od minulého týdne rovněž v prostorách Městského kulturního zařízení v Horšovském Týně.


Ve schránkách obyvatel domažlického regionu se objevily i informační letáky, které přinášejí podrobnou mapku pokrytí digitálním signálem i schémata zapojení přístrojů v domácnosti. Zájemci o podrobnější informace se mohli také zúčastnit i několika diskuzí, které proběhly v sále místního kulturního střediska. Na konkrétní otázky diváků zde odpovídali odborníci ze společnosti Radiokomunikace i pracovníci České televize.


Součástí informační kampaně mají být i piktogramy, které se objeví na obrazovkách diváků příjímajících analogový signál z Vraního vrchu. Upozorní je tak na to, že je postihne tzv. analogová tma a že je nejvyšší čas na zajištění příjmu digitálního signálu.


Komplikací pro diváky je nepřítomnost TV Prima v digitálním multiplexu A. Budou muset kombinovat digitální příjem čtyř kanálů České televize a TV Nova s analogovým TV Prima, který zajišťuje domažlický vysílač se slabým výkonem na 57.kanálu. Starosti se zajištěním televizního signálu pro své příjimače nemusí řešit zákazníci kabelové sítě UPC, která operuje zejména na velkých sídlištích v Domažlicích. Těch se změny nedotknou, neboť signál do kabelových rozvodů je získáván ze satelitu.


Příhraniční region v západních Čechách bude první zcela digitální vlaštovkou v zemi. Zkušenosti a případné problémy odtud budou sloužit k vypilování technického přechodu na digitální signál v dalších oblastech Česka, které budou postupně pokrývány. Další na řadě bude v druhé polovině roku Ústecko.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .