Nizozemci skončili s analogem jako druzí v Evropě

Nizozemsko dnes dokončilo přechod na digitální terestrické vysílání, datum vypnutí posledního analogového vysílače bylo stanoveno právě na 11. prosince. V praxi to pro Nizozemce ovšem neznamená žádnou velkou změnu, drtivá většina domácností totiž přijímá televizi přes kabelové sítě.

Nizozemsko zahájilo zkušební digitální terestrické vysílání v roce 1998 a v roce 1999 scvílilo příslušnou legislativu. Oficiální start digitálního vysílání proběhl v roce 2003 a již o rok později se začalo s vypínáním analogových vysílačů. Definitivní konec analogového vysílání byl několikrát odložen, původně plánovaný termín v říjnu byl vládou nejdříve posunut na konec listopadu a následně až na 11. prosince. Nizozemsko se tak stalo druhou zemí EU, která kompletně dokončila přechod terestrické televize na DVB-T, jako první se to povedlo Lucembursku 1. září letošního roku.


Situace v Nizozemsku je ovšem diametrálně odlišná od stavu v Česku a sousedních státech, terestrický příjem tu podle průzkumu firmy Dataxis využívalo pouze 2,8 procenta domácností (více viz Pozemní vysílání je nejrozšířenější v Řecku, satelit v Belgii), zatímco např. v Česku jde téměř o 65 procent. Podle informací magazínu DVB.org definitivní vypnutí postihne přibližně 74 tisíc domácností, které musely do 11. prosince vyměnit televizi nebo přikoupit set-top-box. 87,9 procenta domácností přijímá televizní signál prostřednictvím kabelových sítí a těch se změna nedotkne prakticky nijak, i nadále budou sledovat analogový signál, protože většina kabelových sítí v Nizozemsku zatím nepřešla na distribuci pomocí digitální technologie DVB-C. Podle výzkumu Euromedia bylo na konci roku 2004 pouze 100 tisíc z 6,2 milionu kabelových přípojek digitalizováno.


Další zemí, kde je plánován úplný přechod na DVB-T není, jak by se dalo čekat, sousední Belgie. Přestože má zde terestrická televize ještě nižší zastoupení než Nizozemsko (pouze 1,4 procenta), belgické úřady ohlásily, že dva analogové kanály budou v provozu až do roku 2011. Souboj o třetí místo spolu pravděpodobně svedou Švédsko a Finsko, kde se v souvislosti o úplném konci analogového vysílání mluví o podzimu roku 2007. Většina velkých států EU plánuje konec analogu v letech 2009 až 2010, maximální termín stanovila Evropská komise na rok 2012.


 


 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .