Konec analogové televize na Domažlicku nastane zřejmě 1.září

Dva a půl měsíce dělí šedesát tisíc domácností od chvíle, kdy jim nadobro zmizí možnost zachytit analogový signál, který jim na obrazovky televizorů přináší tři české celoplošné kanály. Vysílač Vraní vrch, který pokrývá Domažlicko a okolí, bude od 1.září distribuovat pouze signál digitální (DVB-T). Společnou dohodou k tomu přispěly TV Nova a Česká televize.
V minulém týdnu televize Nova definitivně potvrdila, že souhlasí s ukončením přenosu analogového signálu z vysílače Vraní vrch k 31.srpnu. Dohoda jejích zástupců s kolegy z České televize tak přispěje k tomu, že první oblast v zemi bude po prázdninách pokryta pouze digitálním signálem kanálů ČT1, ČT2 a TV Nova. „V dalším jednání ohledně oboustranně přijatelných podmínek vypnutí analogového vysílání, jejichž splnění je nutné pro dodržení tohoto termínu, budou strany pokračovat v následujících dnech,“ upřesnil tiskový mluvčí České televize Martin Krafl.

Jihozápadní část Plzeňského kraje je první oblastí, která nabyde zkušenosti s tzv. analogovou tmou. Zdejší obyvatelé si proto musí zajistit buď nový digitální televizor, nebo set-top-box, aby nepřišli o možnost zachytit pozemní vysílání tří zmíněných kanálů. „Lidé se ptají na technické detaily digitálního příjmu, někteří i nakupují set-top-boxy, ale odhaduji, že je jimi pokryta sotva čtvrtina domácností,“ uvedl jeden z domažlických prodejců elektra. Obchodník předpokládá, že výrazným impulsem k nákupu bude definitivní stanovení termínu vypnutí analogu. Předcházet by mu mělo dvouměsíční období, během kterého by se měl divákům příjímajícím televizní stanice analogově z Vraního vrchu objevit na obrazovkách piktogram upozorňující na blížící se vypnutí tohoto signálu.


Na Domažlicko se reklamní kampaní v regionálním tisku, ale třeba i na linkových autobusech, zaměřil provozovatel satelitní platformy CS Link, který vsází na to, že když diváci budou muset investovat do změny příjmu televizního signálu, část z nich může zvolit i individuální satelitní příjem. Ten místním divákům nabízí výhodu širší programové nabídky a hlavně obsahuje i signál TV Prima, která není v zdejším DVB-T zastoupena. Tato stanice vysílá pouze analogově z domažlického vysílače o malém výkonu na kanálu 57. O tento signál Domažličané nepřijdou.


Obyvatelé sídlišť v Domažlicích a Horšovském Týně také využívají služeb kabelové televize, pro niž může být DVB-T konkurencí. Základní nabídka UPC v Domažlicích, která stojí měsíčně 199 korun, divákům přináší podobné programy, které jdou bezplatně naladit z pozemního digitálního vysílání (TV Nova a čtyři kanály České televize). Navíc kabelovka nabízí Primu, Óčko, promo kanál UPC express a dva německé veřejnoprávní kanály.


Zkušenosti z vypnutí analogového signálu na Domažlicku poslouží obyvatelům druhé oblasti, která by měla přejít na plné digitální pokrytí – Ústecko. Analogové vysílání TV Nova z vysílače Buková hora (12.kanál) zde ruší digitální rozhlas z Německa, který obsadil stejnou pozici. Podobný příhraniční problém postihl i kanál ČT2 vysílající z Vraního vrchu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .