IPTV: Televize přes pevnou linku se zabydluje v Česku

Už dávno neplatí, že se televizní vysílání dá příjímat pouze prostřednictvím terestrického šíření signálu. Po masovém rozšíření satelitního a kabelového přenosu se v Česku od loňského podzimu výrazněji zabydluje zatím nejnovější forma příjmu televizních programů – IPTV. Na tuzemském trhu v této oblasti dominuje společnost Telefonica O2. V současnosti se čeká na vstup dalšího velkého hráče.K šíření televizního signálu prostřednictvím IPTV je zapotřebí vysokorychlostní internet. Nejsilnější provozovatel IPTV v Česku – společnost Telefonica O2 využívá k jejímu šíření svoji síť ADSL (vysokorychlostní přístup k internetu prostřednictvím pevné linky). Komerční nabídku této služby spustila společnost loni v září. Je to jedna ze zbraní, kterou firma nasadila proti již několik let trvajícímu trendu odhlašování pevných linek po masovém rozšíření mobilních telefonů. Podle informací České tiskové kanceláře jejich počet loni poklesl o pět set tisíc na 2,4 milionu. IPTV si zatím předplatilo více než dvacet tisíc klientů zmíněného operátora.

„Televizi přes pevnou linku“ si mohou zákazníci objednat pouze v lokalitách, kde je dostupný vysokorychlostní internet ADSL. Co tedy Telefonica O2 konkrétně nabízí? Pod označením O2 TV si klient může objednat některý ze dvou základních programových balíčků. V nabídce O2 TV Kino najde čtyři české celoplošné stanice a čtyři filmové kanály – HBO, HBO2, Cinemax a Cinemax 2. Pod názvem O2 TV Zábava je připraven balík čtyřiadvaceti stanic. Kromě všech českých a některých slovenských celoplošných kanálů jsou k dispozici hudební, dokumentární, dětské i sportovní programy. Za příplatek lze doobjednat i prémiové filmové kanály z nabídky O2 TV Kino. K oběma základním balíčkům si zájemci mohou dokoupit předplatné dvou porno kanálů.


Jaké výhody poskytuje IPTV oproti satelitnímu či kabelovému příjmu? Rozhodně to není šířka nabídky – tam zatím vítězí konkurenční formy příjmu televizního signálu. IPTV však nabízí doplňkové služby, které ještě nebyly k vidění. Je to TV archiv – jakási virtuální knihovna původních pořadů České televize a TV Prima. Diváci mohou zhlédnout svůj oblíbený pořad až sedm dní zpětně v čase, který jim vyhovuje. Další technologickou novinkou je Videotéka. Tato služba funguje na principu videopůjčovny. Po zaslání objednávkového PIN kódu divák může po dobu 24 hodin sledovat vybraný program. Podobné virtuální půjčovny existují na internetu (např. Kinománia, Topfun), jsou známy pod označením video-on-demand.


Vůbec prvním provozovatelem IPTV v Česku byla firma Mattes AD, spol.s r.o., která televizní signál nabízí svým klientům připojeným na jejich optickou přípojku ve třech lokalitách Moravskoslezského kraje. Tuto službu poskytují i další menší provideři v Praze, Brně a dalších městech. Jedná se však o firmy s relativně malým okruhem svých klientů. Významnější konkurencí Telefonice O2 by mohl být operátor Volný, který pilotní provoz IPTV zkoušel v závěru loňského roku v pražských Strašnicích a Vršovicích. Datum ostrého startu se blíží, konkrátní termín zatím stanoven nebyl. Diváci se podle dostupných informací mohou těšit až na čtyřicet programů.


Volný zatím ohlásil podstatné zrychlení internetových služeb v rámci své ADSL sítě. Záhy po něm s podobným krokem přichází i Telefonica O2, která toto vylepšení spustí 1.dubna. V souvislosti s tím přidala ještě další akční nabídku. Zákazníci, kteří využívají vysokorychlostní internet, O2 TV i volání přes pevnou linku, mohou díky balíčku O2 TRIO ušetřit několik stokorun měsíčně. Podobnou kombinaci tří služeb nabízí i kabelový operátor UPC nebo zmíněný regionální provider Mattes AD.


Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .