Domažlicko za minutu dvanáct: Starostové z příhraničí kritizují špatné digitální pokrytí

Těsně před úplným odstřihnutím analogového signálu z vysílače Vraní vrch na Domažlicku se ozývá silná kritika představitelů některých obcí v příhraničí, kam nezasáhne digitální signál. Místním obyvatelům tak hrozí, že budou závislí jen na satelitním příjmu. Už v sobotu 1.září nebude z tohoto vysílače k dispozici pozemní analogový příjem ČT1,ČT2 a TV Nova.

Až pozítří bude na většině okresu Domažlice možno pozemně příjímat pouze digitální televizní signál, obyvatelé některých obcí nebudou moci naladit své oblíbené kanály, ač budou vybaveni set-top-boxy. Digitální signál z vysílače Vraní vrch totiž některé lokality nepokrývá vůbec nebo slabě a tudíž nepoužitelně. Upozorňují na to představitelé samosprávy měst a vesnic v příhraničí.


„Až bude vypnuto analogové vysílání, nebude u nás dostupné žádné pozemní vysílání, neboť v naší obci není možné naladit digitální signál z Vraního vrchu,“ uvedl starosta Klenčí pod Čerchovem Karel Smutný na čtvrtečním setkání se zástupci České televize, které proběhlo na půdě domažlického Městského úřadu. Poukázal na povinné placení koncesionářského poplatku a v kontextu s tím na nezajištění možnosti příjmu.


Jeho kolega z Bělé nad Radbuzou Libor Picka se připojil a proces digitalizace na Domažlicku také zkritizoval: „To mám dvěma stovkám obyvatel bez signálu říct: kupte si satelit? Na to, že jde o tak zásadní zásah do života lidí, to není dobře zvládnuté.“ Poté pro odlehčení situace v humorné nadsázce srovnal dobu dřívější – analogovou s digitální, která přichází: „Dřív vám při sledování fotbalu běhalo v televizi čtyřiačtyřicet hráčů. Ale alespoň běhali. U digitálu vám obraz zamrzne a rozloží se.“


V některých místech Domažlicka blíže k Plzni mohou lidé zkusit příjem analogového signálu z vysílače Krašov. Nejrychleji dostupnou alternativou pro diváky ze západní části okresu, kteří nenaladí digitální signál z Vraního vrchu, je zakoupení satelitních kompletů s přístupovou kartou CS Link či placené satelitní platformy UPC Direct nebo Digi TV.


Že jde o zásadní zásah do rozpočtů mnohých rodin, připomněla starostka Všerub Ludmila Rousová. Kromě obyvatel již jmenovaných obcí nebudou mít kvalitní digitální signál ani lidé na Železné, v Čečíně či na Rybníku.


„Snažíme se zajistit signál pro maximální počet diváků,“ uvedl na obranu České televize ředitel techniky Rudolf Pop. Nicméně připustil, že dovybudovat převaděče a vykrývače pro odlehlé obce je problematické a nákladné a doporučil přechod na alternativní způsob příjmu, zejména satelitní.


V místních obchodech vrcholí v tomto týdnu prodej set-top-boxů. „Denně prodám desítku přístrojů, někdy jsou i silnější dny. Mám připravené zásoby, ale nedokážu odhadnout, kolik lidí přijde v sobotu poté, co bude definitivně vypnut analog,“ shrnula své nejnovější zkušenosti majitelka prodejny PC servis ve Staňkově Radka Pittrová, kterou jsme zastihli právě v okamžiku, kdy funkce a způsob zapojení nového přístroje vysvětlovala místnímu zákazníkovi seniorského věku.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .