Domažlicko: Konec analogu se blíží, lidé přecházejí na satelit

Pět týdnů dělí desetitisíce domácností na jihozápadě Čech od analogové tmy – stavu, kdy poprvé v tuzemsku nebude pro tak vysoký počet diváků dostupný dosavadní způsob příjmu televizního signálu. Prvním takovým územím v Česku je region, který v současnosti pokrývá analogovým signálem vysílač Vraní vrch na Domažlicku. Spíše než prodej set-top-boxů stoupá v posledních týdnech v této lokalitě zájem o satelitní platformy. Důvodem je chybějící pozemní digitální signál TV Prima.
Černá obrazovka a více času na jinou zábavu – takový stav může potkat nepřipravené diváky z Domažlicka po 1.září letošního roku, od kdy nebudou mít k dispozici analogový televizní signál stanic ČT1, ČT2 a TV Nova z vysílače Vraní vrch. Po prázdninách nabídne jen signál digitální.

Ten jsou schopny zachytit pouze nové digitální televizory nebo set-top-boxy (přídavné zařízení k běžným přístrojům). Přesné údaje o tom kolik domácností v tuto chvíli již do nákupu nové elektroniky investovalo, popřípadě má přístup k satelitním a kabelovým operátorům a tudíž jsou na změny připraveni, nelze s určitostí zjistit.


Z rozhovorů s místními prodejci ale vyplývá, že situace příliš růžová není. „Sice zájem zákazníků v posledních týdnech vzrůstá, ale domnívám se, že největší nápor zažijeme po prvním září, až lidé zjistí, že jim televize nejde,“ shrnul svoje poznatky obchodník Petr Řezníček z Domažlic. „V posledních době set-top-boxy přicházejí kupovat nejen místní, ale i lidé z menších okolních vesnic,“ přidává svojí zkušenost majitelka staňkovské firmy PC servis Radka Pittrová. Dále poznamenala, že jsou v poptávce zákazníků znát i silnější období, pokaždé když se objeví zaručený termín, kdy analogové vysílání skončí.


Že je toto přelomové datum již skutečně na spadnutí, divákům připomíná čtvercový přeškrnutý piktogram, který je nastálo vysílán v pravém dolním rohu obou analogově vysílaných kanálů České televize. „V posledních dvou až třech týdnech před vypnutím analogového vysílání na Domažlicku budeme zařazovat do programu mimořádné informační spoty. V rámci lokálního odpojení je zhlédnou pouze diváci přijímající signál z vysílače Vraní vrch,“ nastínil další osvětový plán České televize její mluvčí Martin Krafl.


Spoty se zrnící obrazovkou, které mají diváky trochu vyděsit a tím upozornit na končící analogovou éru, již nyní lokálně vysílá také TV Nova. Tyto klipy jsou vysílány v čase, kdy jinde v republice běží upoutávky na připravované pořady.


Skutečně silná kampaň, která by zdejším obyvatelům vysvětlila dopodrobna co se v nejbližší době bude dít, se doposud na Domažlicku neobjevila. Domažlický městský úřad i kulturní středisko v nedalekém Horšovském Týně sice připravily ve svých prostorách informační výstavy, o digitalizaci referují i zpravodajské listy zdejších radnic a regionální Domažlický deník, ale pro mnohé z běžných diváků se pořád jedná o složitý problém, jehož technickému řešení nerozumí.


Na zdejší region se zaměřil svojí reklamní kampaní i satelitní operátor CS Link. Využívá zlomového období, v kterém většina zdejších obyvatel tak jako tak musí investovat do změny systému příjmu televizního signálu a přesvědčuje je o výhodách satelitní televize. Jeho reklamy na zákazníky útočí z linkových autobusů, billboardů, letáků v poštovních schránkách i inzerátů v lokálním tisku. „Mnozí se pro CS Link rozhodnou i z toho důvodu, že na něm je nabídka kompletní včetně digitální Primy, která z Vraního vrchu v první fázi vysílat nebude,“ uvedl Řezníček.


Tato komerční televize vysílá pozemně z vysílače o malém výkonu přímo v Domažlicích, malá část regionu ji terestricky přijímá z Plzně-Krašova. Diváci o ní nechtějí přijít, proto se výrazně se zvyšujícímu zájmu o satelitní platformy a stagnujícímu o pozemní digitální příjem nelze divit. Kombinovat analogový signál Primy s digitálním ostatních kanálů je přeci jen krkolomný způsob jak signál všech hlavních tuzemských stanic přivést do svých televizorů.Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .