CS Link: Gital má navrch, Trade and Technology zatím nenabízí Novu

Další novinky přinesli v uplynulých dnech svým klientům oba distributoři přístupových karet k satelitní platformě CS Link. Firma Trade and Technology postupně dohání širší nabídku svého konkurenta – firmy Gital. V její nabídce však stále chybí zákazníky očekávaná TV Nova.

V poměrně krátké době obohatili oba poskytovatelé přístupu k satelitní platformě CS Link svoji programovou nabídku o atraktivní kanály, které svým zákazníkům poskytují i jiné satelitní televize a kabeloví operátoři. Firma Trade and Technology (TaT) v úterý 20.února spustila testovací vysílání prémiového filmového kanálu HBO. To potrvá do této středy. Přijímat ho mohou všichni abonenti karet TaT, po prvním březnu bude vysílání kódováno a diváci si ho budou moci předplatit za 2000,- Kč na rok nebo za 1200 ,- Kč na poloviční období. Příjem signálu je zajištěn prostřednictvím družice Astra 1D.


Ze stejného zdroje nyní pochází testovací vysílání dalších dvou filmových kanálů, tentokrát z produkce firmy SPI International – Filmbox a Nonstop Kino. Distribuce z Astry 1D plně nahradí signál, který do konce února přichází z Amosu 2. V souvislosti s touto změnou dochází i k výměně kódovacího systému Viaccess na CryptoWorks.


Zmíněné dvě stanice budou vysílat na kartách TaT do 31.března nekódovaně, poté si je zákazníci mohou podle svého zájmu objednat. Ceny předplatného firma TaT zatím nestanovila. Konkurenti z Gitalu datum ostrého startu těchto kanálů zatím nezveřejnili. V rámci promo vysílání byla v minulých dnech k vidění smyčka s upoutávkami a několika filmy vysílanými mimo klasické programové schéma. Během víkendu měly oba kanály, vysílající z Astry 1D, přejít na vysílání dle programových plánů tak, jak pro ostatní uživatele vysílají z Amosu 2. Přechod však provázely výpadky, například v neděli dopoledne se na pozici Filmboxu objevila černá obrazovka.


Trumf v rukávu má zatím druhá společnost, která nabízí přístup k CS Linku – Gital. Její klienti mají možnost sledovat vysílání TV Nova, od pondělka dokonce v plnohodnotné digitální kvalitě. Byl tak nahrazen původní analogový zdroj, který se na obrazovkách abonentů Gitalu projevoval sníženou technickou kvalitou, zejména patrnou ve vizuální části. Obraz se jevil rozostřeně a diváci byly konfrontováni se známým efektem „duchů“ v obraze. Na nekvalitní obraz při příjmu TV Nova přitom poukazují například  i klienti dalších satelitních platrforem – UPC Direct a Digi TV. Abonenti Gitalu se u TV NOVA prozatím nesetkají s elektronickým programovým průvodcem EPG, na který jsou již zvyklí u jiných českých stanic.


Nejsledovanější tuzemskou stanici nabízí Gital do 15.března všem svým zákazníkům. Poté ji budou moci přijímat jen ti, kteří využijí jeden z nových tarifů, které společnost představila před dvěma týdny. Podrobně jsme o nich informovali i na našem serveru. Předplatitelé karet TaT si musí na možnost příjmu TV Nova ještě počkat. Vše závisí na Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, která musí její vysílání prostřednictvím TaT schválit a dále na domluvě mezi oběma firmami, poskytující přístup k CS Linku. Veškeré náklady na distribuci a dopravu signálu TV Nova přes tuto satelitní platformu totiž zatím hradí firma Gital.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .