Nova se v domažlickém DVB-T multiplexu objeví v neděli

Diváci na Domažlicku se první komerční televize v digitální kvalitě dočkají na Štědrý den. Televize Nova dnes zareagovala na úterní rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání informací, že se do multiplexu A v tomto regionu začlení 24. prosince.

Ačkoliv se v Praze, Brně a Ostravě multiplex A skládá ze čtyř veřejnoprávních programů a Televize Nova, na Domažlicku se od 1. listopadu začalo bez komerční televize. Nova totiž opakovaně prohlásila, že dokud jí RRTV neudělí povolení vysílat v tomto regionu, do domažlického multiplexu svůj signál nepustí. RRTV zpočátku tvrdila, že nemá co povolovat, ale po ústních jednáních tento týden Nově speciální povolení vydala. A jak vyplývá z tiskové zprávy RRTV, nejen  nejen na Domažlicko. „RRTV rozhodla na základě žádosti CET 21 ze dne 15.12.2006 takto: Určuje se, že CET 21 spol. s r.o. je na základě licence č.001/1993 oprávněn k zemskému digitálnímu televiznímu vysílání programu NOVA na celém území České republiky, a to v rámci kterékoli sítě elektronických komunikací určené k zemskému digitálnímu televiznímu vysílání,“ stojí ve zprávě.


Nova se dosud k rozhodnutí RRTV nechtěla vyjadřovat s odůvodněním, že dokument nemá písemně v rukou. „Po obdržení oficiálního stanoviska Rady pro rozhlasové a televizní vysílání může TV Nova zahájit zemské digitální vysílání v rámci multiplexu A v oblasti Domažlic na kanále 38. Ačkoli byla Nova ve spolupráci s ČT už 1. 11. 2006 na tento projekt po technické stránce dobře připravena a mohla okamžitě začít vysílat, podle zákona musela čekat na vyjádření RRTV,“  uvádí dnes tiskové oddělení TV Nova a dodává: „Nyní, po obdržení jejího stanoviska a ve spolupráci s Radiokomunikacemi, které jsou provozovatelem distribuční sítě, tak TV Nova může svým divákům jako vánoční dárek umožnit sledování oblíbených pořadů již od ranních hodin Štědrého dne. Domažlicko se tedy vedle Prahy, Brna a Ostravy stává od neděle 24. prosince 2006 další oblastí, kde diváci budou moci kromě programů ČT naladit digitální vysílání TV Nova.“


Zařazení Novy do multiplexu A na Domažlicku potvrdil i jeho provozovatel, společnost Radiokomunikace, který zde zároveň spouští experiment za účelem optimalizace parametrů multiplexu. „Na základě výsledků kontrolních měření a po dohodě s Českým telekomunikačním úřadem se České radiokomunikace snaží optimalizovat vysílací parametry digitálního vysílání pro Domažlicko, a to ode dneška na dobu jednoho měsíce,“ uvedl Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb společnostil. Po uplynutí této doby se situace vrátí do původního stavu, nebo, bude-li ČTÚ souhlasit, bude vysílání stabilizováno v nových podmínkách. Optimalizované vysílání by mělo divákům přinést možnost lepšího příjmu digitálního vysílání.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .