Ministerský návrh řeší odblokování televizní digitalizace

Páteční tisková konference dvou členů vlády odkryla návrh ministerstev kultury a vnitra na odblokování patové situace v přechodu z analogového na digitální televizní vysílání v Česku. Pokud bude přijat, původní držitelé licencí budou moci vysílat minimálně pět let.Ministři vnitra Ivan Langer (ODS) a kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) veřejnosti představili svůj návrh novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, který by měl pomoci odblokovat osm měsíců pozastavený proces tuzemské digitalizace. Původně připravovala obě ministerstva své vlastní návrhy, ale postupně dospěla ke společnému postupu.

Celou krizi okolo startu pozemního digitálního vysílání v Česku odstartovalo v září loňského roku rozhodnutí pražského Městského soudu. Vyhověl neúspěšným žadatelům o licence a výsledky výběrového řízení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání z dubna 2006 zrušil. Společnosti Febio TV, TV Barrandov, RTA, Z1, TV Óčko a TV Pohoda tak v polovině příprav na začátek vysílání přišli o získané licence.


Podle novely zákona by je měly získat zpět na zatím omezenou dobu pěti let, během nichž by se do výsledného konce měly vyřešit všechny současné soudní spory. „Pokud v nich uspějí původní držitelé, po uplynutí pětileté licence jim začne běžet klasická dvanáctiletá,“ vysvětlil na tiskové konferenci Langerův náměstek pro oblast informatiky Zdeněk Zajíček.


Může ovšem nastat i varianta, že by v opakovaném soudním řízení licence získaly nové subjekty. Poté jsou v záloze dvě řešení. Dohodnou-li se „pětiletý vysílatel“ s novým držitelem řádné dvanáctileté licence na vzájemném vypořádání, začne vysílat oprávněný broadcaster po uplynutí pětileté lhůty na pozicích dočasných vysílatelů. Nedošlo-li by k jejich dohodě, prodloužila by se prozatímní licence o dalších pět let a až poté by se se svým programem do éteru dostal majitel řádné dvanáctileté licence.


Na jednu součást novely kladl ministr Langer velký důraz. Stanoví závazek výše zmíněné šestice televizních společností, které se výměnou za obdržení dočasných pětiletých licencí zřeknou možnosti vyvolat proti České republice arbitrážní řízení o nedostatečně ochráněných investicích. „Bylo by to fér,“ domnívá se Langer.


Další nevyřešeným problémem digitalizace je nedostatečné technické vybavení tuzemských domácností potřebnou technikou na příjem nových televizních kanálů. Na nutnost pořídit si set top box či digitální televizor by měla upozornit dlouhodobá masivní kampaň, která by měla trvat více než rok.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .