Digitální televize se dopisem obrátily na Laudera

Asociace digitálních televizí (ADT) vyzvala v neděli 13. května většinového majitele skupiny CME, která ovládá televizi Nova, Ronalda Laudera, aby jím vlastněná stanice přistoupila na plán Ministerstva vnitra na odblokování patu při zavádění digitálního televizního vysílání v Česku.

Zajímavým a poměrně nečekaným krokem pokračuje napínavý příběh na pokračování zvaný Digitalizace televizního éteru v Česku. Šest vysílatelů, kteří před třinácti měsíci od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání získali licence k pozemnímu digitálnímu vysílání v Česku a kteří o ně v září loňského roku přišli rozhodnutím Městského soudu v Praze, jež dal za pravdu stížnostem neúspěšných žadatelů, se nyní otevřeným dopisem obrátili na majoritního vlastníka nejsilnější tuzemské komerční stanice TV Nova Ronalda Laudera. Ten nyní pobývá v České republice, neboť zde proběhne jednání špiček televizních stanic ze střední a východní Evropy, které patří do impéria CME.


Zástupci držitelů pozastavených licencí apelují na Laudera, aby podpořil vznik dalších nových nezávislých televizních stanic, které budou moci v ČR vysílat díky digitální technologii tím, že se Nova připojí k plánu Ministerstva vnitra na odblokování procesu digitalizace. Pracovní návrh ministerstva počítá s tím, že by se v tuzemsku do dvou let objevily dvě desítky digitálně vysílajících stanic. „Jsme si jisti, že taková podpora demokratizace a skutečné pluralizace televizního trhu od člověka, který se úspěšně prosadil nejen ve své rodné zemi, nejen v nekonkurenčním prostředí naši země, ale i v konkurenčním prostředí dalších zemí střední a východní Evropy, bude důstojným vstřícným gestem vůči obyvatelům České republiky,“ uvádí se ve veřejném prohlášení ADT.


Asociace, která sdružuje Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, Z1, Óčko a RTA, mezi své argumenty zahrnula i fakt, že Lauder získal licenci na terestrické vysílání v roce 1993 bezplatně. „Česká republika Vaší soukromé společnosti poskytla své nejlepší technické zařízení pro šíření signálu, které v minulosti vybudovala z peněz svých občanů,“ stojí v otevřeném dopise, který dále připomíná fakt, že i když Nova nedodržela původní podmínky licence, nikdy za to nebyla ze strany státních orgánů sankcionována.


Velký důraz ADT klade na přínos Laudera při rozvoji plurality názorů a posílení demokracie v Česku. „Za tuto svou činnost jste byl minulý rok oceněn Mezinárodní akademií televizního umění a věd cenou Emmy 2006 za průkopnictví v rozvoji nezávislého televizního vysílání ve střední a východní Evropě,“ připomíná Asociace a vzápětí dodává, že podpora návrhu MV bude „důstojným vstřícným gestem vůči obyvatelům České republiky. Těm obyvatelům, kteří sami tolik přispěli k mimořádnému úspěchu Vašeho podnikání u nás.“


Dopis byl kromě Ronalda Laudera zaslán i velvyslanectví USA, Ministerstvu Kultury, Ministerstvu vnitra a generálnímu řediteli TV Nova Petru Dvořákovi.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .