Česká televize spustí svůj DVB-T2 multiplex 29. března. Přinášíme odpovědi na základní otázky

Příznivci nové generace digitálního televizního vysílání na běžnou anténu DVB-T2 budou mít od 29. března 2018 k dispozici i programy veřejnoprávní České televize. Ta svůj přechodový multiplex postaví na cílovém kanálu 26.

Pokud přijímáte televizi na běžnou anténu, můžete ještě několik let zůstat u standardního rozlišení. Ilustrační foto Shutterstock.com

Pokud přijímáte televizi na běžnou anténu, můžete ještě několik let zůstat u standardního rozlišení. Ilustrační foto Shutterstock.com

Od 29. března si budete moci naladit všechny programy ČT i ve vysokém rozlišení

Česká televize počítá se spuštěním tohoto vysílání dne 29. března. Nový standard vysílání ji umožní nabídnout divákům všechny své programy ve vysokém rozlišení na běžnou anténu – tedy včetně stanic ČT 24, ČT Sport nebo ČT :D/ČT art.

Ve srovnání s dosavadním stavem tak půjde skutečně o lepší kvalitu obrazu, zvuku a doplňkových služeb, alespoň pokud jde o programové služby České televize. Čas ukáze, zda nastane zlepšení kvality obrazu a zvuku i u komerčních stanic, které vysílají na běžnou anténu.

Přinášíme odpovědi na další otázky, které můžete mít v souvislosti s přechodem na novou generaci televizního vysílání na běžné anténě.

Proč se na nový standard digitálního vysílání přechází už nyní?

Přechod na nový standard je nutný kvůli tomu, že Česko musí na základě mezinárodních dohod i rozhodnutí Evropského parlamentu a Evropské Rady uvolnit nynější pásmo 700 MHz pro novou generaci rychlého mobilního internetu.

Jak bude probíhat přechod z DVB-T na DVB-T2?

Česká televize musí z objektivních důvodů uvolnit některé kmitočty multiplexu veřejné služby už ve druhé polovině roku 2019 a proto bude souběh původního vysílání ve standardu DVB-T a nového v DVB-T2 kratší než se čekalo. Původně se totiž počítalo s vypnutím DVB-T až v roce 2020, nyní se v případě České televize mluví o částečném přechodu již v roce 2019.

Dokdy bude možné přijímat programy České televize na starších přijímačích a set top boxech?

Souběh vysílání DVB-T1 a DVB-T2 ale potrvá minimálně do zmíněného roku 2019 a diváci v dotčených regionech tak budou mít dostatek času na pořízení nových televizních přijímačů nebo kompatibilních set top boxů.

Kdy začne vysílat přechodová síť České televize ve standardu DVB-T2?

V období od ledna do března příštího roku (2018) bude probíhat technická příprava. Poté by mělo být zahájeno vysílání přechodového multiplexu.

Na kterých kanálech naladím programy České televize v DVB-T2?

Ve většině krajů bude Česká televize působit na kanálu 26. Pouze v Jihočeském a Ústeckém kraji budou muset diváci naladit své přijímače na kanál 50. Nicméně v roce 2020 budou programy veřejné služby ve všech regionech vysílat už na finálním kanálu 26.

Kdy se vypnou současné vysílače DVB-T?

Současný multiplex České televize v normě DVB-T(1) zatím pokračuje beze změny. Jednotlivé vysílače se budou postupně vypínat nejdříve až za dva roky na základě harmonogramu, který bude v příštích měsících stanoven. Pokud tedy máte starší přijímač, prozatím nemusíte nic měnit. Pokud ale hodláte v nejbližších dvou letech kupovat nový přijímač, ujistěte se, že již podporuje normu DVB-T2.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .