Satelitní Antik vstupuje na český trh. Nabídka ale není určena individuálním domácnostem

Slovenská telekomunikační společnost Antik Telekom, která provozuje satelitní a IPTV platformu, po několika letech očekávané expanze konečně přichází na český trh. Představila řešení televizního příjmu pro menší operátory. Její nabídka tedy není určena přímo pro domácnosti.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Řešení, které odlehčí operátory wifi sítí

Skupina Antik představila hybridní set top boxy, které v sobě kombinují satelitní, pozemní a internetovou televizi. Poskytovatelé tohoto řešení tak získají možnost nabízet svým klientům programovou nabídku, která v sobě bude obsahovat nejsledovanější stanice bez potřeby zátěže svých sítí.

Toto unikátní řešení efektivně eliminuje špičky sledování služby a z toho vyplývající zatížení sítí wifi operátorů, které nastává zpravidla ve večerních hodinách, případně při důležitých sportovních událostech,“ říká Vlastimil Lakatoš, vedoucí oddělení televizních služeb Antiku.

V praxi to znamená, že základní stanice od České televize, Novy a Primy bude set top box přijímat z DVB-T2 tuneru, tedy z běžné antény. Vybrané placené stanice poskytne přímo Antik prostřednictvím kryptovaného satelitního vysílání z pozice 16 st. východně. A lokální televize, případně vybrané unikátní programy každého operátora lze doručovat přes internet. Tímto způsobem budou k dispozici i interaktivní služby, například videopůjčovna nebo hybridní televize.

Divák může přijímat základní programy zdarma, ale pouze v nižším rozlišení

Antik zdůraznil, že díky příjmu základních stanic přes anténu vzniká výhoda i pro operátory, kteří díky tomu mohou ušetřit poplatky za šíření základních stanic. Ty si klient přijme sám přes DVB-T2 tuner. Zde je ale potřeba připomenout, že většina programů v DVB-T2 je dostupná pouze v nižším rozlišení (960×540).

Pokud budou chtít menší operátoři nabídnout svým klientům verze Novy nebo Primy ve Full HD rozlišení (1920×1080), budou muset těmto televizím platit za zpřístupnění těchto programů i nadále.

Antik postavil svoji českou velkoobchodní nabídku na nových cenově efektivních set-top boxech Nano3T s DVB-T2 tunerem, Nano3S se satelitním tunerem a také unikátním Mini3ST, který obsahuje oba dva tunery současně. Tyto set top boxy podporují i programy v Ultra HD (4K) rozlišení.

Koncový zákazník má k dispozici jen jeden seznam programů, který kombinuje pozemní, satelitní i internetové kanály do jediné nabídky bez potřeby znalosti, z kterého zdroje daný kanál pochází. Celkové řešení zabezpečuje vypořádání práv za kanály jako i samotnou distribuci přes satelit, internet či provoz TV archivu, videopůjčovny a centrálního managementu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky:,