Politikům se nelíbí 168 hodin, Moravec a Reportéři. Je to správně nebo ne?

168hodin

POZNÁMKA – Politické tlaky na Českou televizi po oznámení rezignace Jiřího Janečka začínají sílit. Našim představitelům států se nelíbí zejména publicistický program 168 hodin, pod nímž je už nesmazatelně podepsána Nora Fridrichová. Kritizují ji za to, že je zesměšňuje, největším trnem v oku je pravidelná rubrika „Malostranské korekce„. V nevůli jsou delší dobu také Reportéři ČT a facky zleva i zprava dostává už pravidelně Václav Moravec.

Zpráva o tom, že se politikům nelíbí publicistické pořady na České televizi, je na jednu stranu velmi dobrá zpráva. Pokud má ČT hájit veřejné zájmy, musí informovat (samozřejmě nezkresleně a pravdivě) o všem zásadním, co se aktuálně děje. Jen ale, aby tlaky nebyly příliš velké a zaměstnanci nemuseli ustupovat.

Co se nelíbí na 168 hodin? Zesměšnění v „korekcích“

Nejvíce se proti formátu 168 hodin ohrazují samozřejmě hlavní aktéři kauz současného dění. Největším trnem v oku je rubrika „Malostranské korekce„, v níž Miroslav Korecký, vedoucí zpravodajství časopisu Týden, ostře glosuje vybrané události uplynulého týdne. Velmi často jsou jeho komentáře obohacené notnou dávkou sarkasmu a nějaké to zesměšnění se tam určitě najde. Proč se však tak dotyční chovají? Stačí se nad sebou zamyslet!

malostranske_korekce_002Politikům se nelíbí rubrika Malostranské korekce v programu 168 hodin. Je to dobře? Zdroj: Screenshot RadioTV

Když Česká televize udělá něco špatně, okamžitě je pod ostrou palbou kritiky (což je určitě dobře). Když však odvede dobrou práci, často ji málokdo pochválí, ba navíc (jako v tomto případě) je i tak terčem kritiky, protože se to „potrefeným husám, co nejvíce kejhají“ ani za mák nelíbí. Kdyby pořad byl nevyvážený, nelze než s případným zrušením souhlasit, program se však věnuje ožahavým tématům současnosti a nebojí se zahrát na ostřejší strunu.

PSALI JSME: Veřejnoprávní televize v Evropě – odkud berou peníze na financování?

Pořad 168 hodin podle některých informací nemá zmizet úplně, politici jen požadují přesun na jiný vysílací čas. Myslíte-li si, že to nebude jednoduchý čas, máte částečně pravdu. Požadavek zněl „19:30″, tedy nejnáročnější čas vůbec proti nejsledovanějšímu programu v České republice – Televizním novinám komerční televize Nova. Nora Fridrichová se nechala slyšet, že než tento přesun, raději požádá o ukončení formátu. Generální ředitel Jiří Janeček se za redakci postavil a jakoukoli změnu důrazně odmítnul. Co však přijde s novým ředitelem?

UDÁLOST ČERVNA: Hysterie okolo reklamy v ČT vrcholí, zůstane možná jen na ČT2 a ČT4

Sledovanost formátu 168 hodin je obdivuhodná, v neděli po hlavním filmu (zhruna okolo 21:30) si jej vybere zhruba pětina diváků, což je v hlavním vysílacím čase ve věkové kategorii 15+ nadprůměr. A to je právě kámen úrazu, bude-li sledovanost nízká, nikdo se nevzruší. Například v předminulém týdnu dosáhl první program 17,4%. V letošním roce je průměrný podíl na trhu programu 168 hodin 18,7% na ČT1 a 4,3% na ČT24. V absolutních číslech je to 695 tisíc diváků na ČT1, resp. 103 tisíce na ČT24. Celkem relace zasáhla v letošním roce pravidelně v průměru přes milion diváků.

graf_sledovanost_168Vývoj sledovanosti relace 168 hodin. Data jsou pro věkovou kategorii 15+. První graf ukazuje podíl na trhu, druhý potom počet diváků, kteří se na daný díl dívali. Zdroj: ATO a ČT24.cz. Pro zvětšení klikněte myší.

Dlouhodobě v nemilosti také Reportéři ČT

V nemilosti je rovněž investigativní publicistika, kterou na veřejnoprávní televizi zastupují Reportéři ČT a vede Marek Wollner. Práce v redakci pro ně není rovněž nijak milá, protože tým reportérů už několikrát odhalil velmi závažné (nejen politické) kauzy.

K TÉMATU: Hledá se politicky vhodný kandidát na ředitele České televize

Vzpomeňme, jak na televizi Nova za vedení Petra Dvořáka skončil program Na vlastní oči. Vedení zdůvodnilo ukončení programu kvůli jeho neúměrně vysokým nákladům a klesající sledovanosti. Magická formule, že připravují nový formát, opět znamenala definitivní ukončení. Petr Dvořák je jedním z uvažovaných kandidátů na post generálního ředitele České televizi, vězme, že v případě jeho zvolení by investigativní publicistiku uhájil a zasadil se o pokračování.

ANALÝZA: Zpravodajství televize TA3 má stejné chyby jako před proměnou

Jedinou konkurencí Reportérů ČT jsou nyní Soukromá dramata na televizi Prima. Josef Klíma a Janek Kroupa pokračují v žurnalistice zatím úspěšně, diváckou obec si udrželi, několikanásobné přesuny byly zastaveny a dokonce Prima díky formátu (a zejména díky panu Klímovi) získala TýTý.

malostranske_korekce_003

Postaví se za tým 168 hodin také nový generální ředitel České televize? Zdroj: Screenshot RadioTV

Otázky Václava Moravce se nelíbí panu prezidentovi

Averze Václava Klause, prezidenta České republiky, vůči Václavu Moravcovi pokračuje, ba přímo sílí. Podle hlavy našeho státu, nelze „dělat politiku v poledne na České televizi„. To, že nikdy nebyl hostem Otázek Václava Moravce, není překvapující. Je však třeba si uvědomit, že silnou politickou debatu musí veřejnoprávní televize mít. Určitě lze najít mnoha vad na kráse tohoto pořadu, zajisté však pan Moravec patří k české novinářské elitě (připomeňme například Interview na stanici BBC).

Z ARCHIVU: Václav Moravec přechází na Novu… už zase?

Václav Moravec je často kritizován za to, že sympatizuje s pravicí. Václav Moravec je často kritizován za to, že sympatizuje s levicí. Záměrně jsem ponechal větnou strukturu obou předchozích vět stejnou. Neměli by se sice ozývat hlasy, že relace je nevyvážená. Objevují-li se ale výtky z obou stran politického spektra, lze usuzovat, že je to vlastně dobře, pokud je moderátor ostrý na jak na levici, tak na pravici. Dojem nevyváženosti mohou mít zejména příznivci té či oné strany. Nejprve všem vadilo, že ČT nemá kvalitní diskuzní formát, když jej našla, je to také špatně. A do toho se množila před volbami vyjádření o udajném poměru s jedním čelním politikem… překvapí vás, že se informace nezakládala na pravdě?

GLOSA: Pane Moravče, před Vámi já smekám

Věřme, že investigativní publicistka například ve formě 168 hodin zůstane na obrazovkách. Rád bych tímto popřál redakcím vytrvat v práci kvalitní a odolat tlakům. Snad to nedopadne tak, jako jsme v minulosti mohli sledovat na Slovenské televizi, kdy jedna z vládních stran dostávala prakticky neomezený a nekritický prostor.

otazky_main

Václav Moravec patří ke stálicím České televize. Zdroj: Screenshot RadioTV

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .