PEN klub: Šéfredaktor „Literárek“ byl agentem

literarkyOstře se proti novému šéfredaktorovi Literárních novin postavilo české centrum Mezinárodního PEN klubu. To tvrdí, že Zbyněk Fiala je evidován jako pracovník zpravodajské služby generálního štábu někdejší Československé lidové armády a dále pak jako „agent bývalé správy kontrarozvědky pro boj proti vnitřnímu nepříteli“. Fiala toto narčení odmítá.

„Významné literární periodikum nelze tímto způsobem kompromitovat, a žádáme zodpovědné orgány, aby na místo šéfredaktora vybraly bezúhonnou osobu,“ uvedl PEN klub v prohlášení podepsaném předsedou Jiřím Dědečkem. Fialova evidence v archivech komunistických zpravodajských služeb prý vyplývá z údajů, které na žádost klubu poskytl Ústav pro studium totalitních režimů.
„Nikdy jsem nebyl pracovníkem generálního štábu. Byl jsem voják, záložní důstojník, který tam sloužil a byl vyškolen pro funkci pátrače. V případě války bych tedy hledal rakety,“ kontrujel Fiala. Odmítl i druhé nařčení a zdůraznil, že první soud s ministerstvem vnitra v prvním kole vyhrál.

Literární noviny se po změně majitele nacházejí ve blíže neurčitém stádiu rozkladu. Více si o tom můžete přečíst zde.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .