Vybíráme vhodnou platformu (FM, AM, kabel, satelit, mobil)

Rozhlasové vysílání dnes můžete dostat k posluchači několika různými cestami. Komerčně nejvyužívanější způsob je terestrické vysílání (VKV nebo střední vlny) přes síť vysílačů, které lze přijímat v určitém dosahu na běžnou anténu.

Ilustrace - Shutterstock.com

Ilustrace – Shutterstock.com

FM vysílání je nejvíce regulované. Jaké jsou další možnosti?

Komerčně nejzajímavější a posluchačsky nejpoužívanější vysílání je tradičně rádio přes FM / VKV vysílače. Z důvodu omezeného frekvenčního spektra v pásmu VKV je ale toto vysílání zároveň nejvíce regulované. Z tohoto důvodu musí každá rozhlasová stanice usilující o vstup na FM trh projít výběrovým řízením – licenčním řízením. Na licenci neexistuje právní nárok, tudíž nelze ani s jistotou předvídat, že se vaše rádio jednou objeví v éteru.

Pokud tedy máte zájem provozovat rozhlasovou stanici, ale vstup do FM pásma a samotný licenční proces vám přijde náročný a komplikovaný, můžete se do éteru dostat i jinak. Cesta k posluchačům vede i přes nové platformy, jenže s menším posluchačským zásahem. Pokud se tedy rozhodnete provozovat rádio jinými cestami, můžete počítat s potenciálně nižšími provozními náklady. Ušetřené peníze ale budete muset vložit do marketingu a reklamy, aby se potenciální posluchači o vás doslechli.

Digitální terestrické vysílání je další možností

Mezi další platformy patří digitální terestrické vysílání, kabelová síť a satelitní vysílání. Zde všude lze distribuovat i rozhlasové programy. Dosah pro mobilní telefony, mobilní zařízení, tablety a počítače lze zajistit i prostřednictvím internetu – v takovém případě postačí neregulované rozhlasové vysílání přes internet.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .