Trnavské Rádio zahájilo vysílání. Hudba potěší i fanoušky alternativy

Někdejší programový ředitel slovenského Rádia_FM a posléze Europy 2 Dušan Vančo dotáhl svůj nový projekt k úspěšnému startu. Trnavské rádio v pátek 17. listopadu oficiálně spustilo své vysílání. Posluchačům přináší mainstream, hudba však potěší i fanoušky alternativy.

Trnavské rádio. Foto: Mona Hurbanová

Trnavské rádio. Foto: Mona Hurbanová

Progresivní hudba i pro většinového posluchače

První minuty vysílání obstarala dvojice „rezidentních moderátorů“ Martin Cifrík a Maca Schmidtová. Start rádia si však nenechali ujít i dlouholetí moderátoři pocházející z Trnavy. K posluchačům promluvil i jeden z nejznámějších rádiových i televizních moderátorů na Slovensku Vlado Voštinár. Ve studiu se objevili sportovci, hudebníci a další osobnosti pocházející z trnavského regionu.

Hudební dramaturgie se zaměřuje na posluchače starší 30 let. Pamatuje i na příznivce zlaté éry hudební stanice MTV v 90. letech. Pro tyto posluchače vyčlenila stanice i vlastní programový blok „Žiadna nová hudba“ v pátek večer.

Hudba ve vysílání působí progresivním dojmem. Narazíte i na songy, které ve slovenském nebo českém komerčním éteru nejsou tak běžné – například Garbage, Weezer, Hole, Nirvana, Orbital, nebo Fun Lovin Criminals. Vysílání ale většinou přináší známá jména, která jsou přijatelná pro většinového posluchače.

Kvůli kvótám prakticky není slyšet česká hudba

Stanice se rovněž vypořádala s povinnou kvótou slovenské hudby a nabízí prostor i některým méně známým domácím interpretům. Zákonná povinnost vyčlenit až 25% podíl slovenské produkci si však vyžádala daň v podobě absence českých interpretů.

V prvních dnech jsme z českých kapel zaznamenali pouze Kryštof a Tata bojs. Navíc, ve druhém případě šlo o kolaboraci se slovenskou zpěvačkou, díky čemuž může stanice skladbu „Virtuální duet“ ve výkazech označit za „slovenskou“.

Trnavské Rádio má ambici podporovat lokální hudební scénu a přináší i večerní pořady pro fanoušky menšinových hudebních žánrů, literatury a umění. Vysílá na lokální frekvenci 103,9 FM pro Trnavu a okolí a na prostřednictvím webu je dostupné v PC a v mobilech.

Ze zahájení vysílání přinášíme malou fotogalerii. Audiozáznam prvních dvou minut si můžete poslechnout na platformě Soundcloud – zde.

Trnavské rádio – zahájení vysílání – fotogalerie

Trnavské rádio - zahájení vysílání. Foto: Mona Hurbanová

Trnavské rádio – zahájení vysílání. Foto: Mona Hurbanová

Vpravo dva stálí moderátoři denního vysílání - Martin Cifrík a Maca Schmidtová. Foto: Mona Hurbanová

Vpravo dva stálí moderátoři denního vysílání – Martin Cifrík a Maca Schmidtová. Foto: Mona Hurbanová

Zahájení vysílání podpořil i jeden z nejznámějších slovenských moderátorů Vlado Voštinár. Foto: Mona Hurbanová

Zahájení vysílání podpořil i jeden z nejznámějších slovenských moderátorů Vlado Voštinár. Foto: Mona Hurbanová

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .