Slovenský rozhlas má problém s naplňováním podílu domácí hudby u některých stanic

Slovenský rozhlas, součást veřejnoprávní skupiny RTVS, uspěl s žádostí o výjimku dodržovat podíl slovenské hudby na některých svých rádiích. Jedná se o umělecké Rádio Devín a národnostní Rádio Patria vysílající pro menšiny. Digitální Rádio Pyramída získalo výjimku na novou slovenskou hudbu. Nemusí tedy nutně hrát nejnovější skladby.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Zatímco soukromá rádia mají povinnost hrát minimálně 25% slovenské hudby, u rozhlasu veřejné služby je tato kvóta vyšší – až 35 procent. Noční vysílání se do podílu nezapočítává. Vysílatelé tedy své posluchače „obtěžují“ nadměrným hraním slovenské hudby v průběhu dne.

Příklad Slovenského rozhlasu ukazuje, že ani vysílatel veřejné služby nedokáže u všech svých stanic naplnit stanovený podíl, což vrhá špatné světlo na kvóty jako celek. Překvapením je zejména udělení výjimky pro umělecké Rádio Devín, jelikož v oblasti vážné hudby a menšinových žánrů by si rozhlas měl dovolit experimentovat a větší prostor pro domácí umělce by právě u tohoto okruhu byl namístě. Přesto vedení RTVS zvolilo konzervativnější přístup a požádalo o výjimku.

Na všech dalších stanicích ale musí rozhlas kvóty splnit. Denně tedy musí odehrát každou třetí písničku od slovenského interpreta. Čeští umělci se do podílu počítají pouze tehdy, pokud je spoluautorem jejich díla i slovenský umělec.

Soukromé rozhlasové stanice, které se zaměřují převážně na hudbu s nižším podílem mluveného slova, mají povinnost odehrát v průměru více než 4 hodiny slovenské hudby denně. Závažným problémem pro některá rádia je i fakt, že do podílu se započítává pouze hudba odehraná mezi 6:00 ráno a půlnoci.

Navíc, až 20% odehraných slovenských skladeb nesmí být starších 5 let. V praxi to znamená, že novou hudbu musíte hrát v průměru až 50 minut za den, což způsobuje časté rotace malého počtu vhodných skladeb. Někdy dochází dokonce k tomu, že rádia v posledních dvou hodinách před půlnocí zopakují jednu novější písničku několikrát, jen aby došlo ke splnění kvóty.

Slovenská vysílací rada má pravomoc některým stanicím kvóty zmírnit. Plošnou výjimku žádnému soukromému rádiu doposud neudělila.

Autor článku:

Komentáře (2)

  1. Nex

    „Příklad Slovenského rozhlasu ukazuje, že ani vysílatel veřejné služby nedokáže u všech svých stanic naplnit stanovený podíl, což vrhá špatné světlo na kvóty jako celek.“ To vôbec nie je pravda. To dokazuje len to, že SRo má niektoré stanice tak špecifické, že sa výnimka pre kvóty jednoducho udeliť musí. Ak má Slovenský rozhlas vysielať tak, aby pokryl nároky širokým cieĺovým skupinám, tak je pochopiteľné a úplne prirodzené, že niektoré programové služby kvóty nenaplnia. Kvóty sú médiami hodnotené ako zlé, avšak medzi ľudmi som sa s negatívnym názorom nestretol. Faktom je, že vďaka kvótam sa do rádií dostalo mnoho dobrej novej slovenskej muziky. Najväčšou výhodou sú však nové skupiny, ktoré by sa inak do playlistov rádií nedostali.

  2. Harry

    Slovenska radia jsem vzdycky poslouchal rad a posloucham je i nyni. Zalibilo se mi Trnavske radio. Jen tam neslysim mnoho nove dobre slovenske muziky, o niz pisete. Je to jen nekolik porad stejnych slovenskych pisnicek a ty se opakuji. Jinak souhlasim s clankem. Slovensky rozhlas by mel jit prikladem a mel by dodrzovat zakon. Kdyz to nedela ani statni podnik, jak to nekdo muze chtit po soukromych radiich? I ty prece maji sva specifika.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .