Slovenské Rádio Zet, které vlastnil GES, přišlo o licenci

zetNěkdejší slovenská akvizice české mediální skupiny GES ukončí vysílání. Severoslovenské Rádio Zet už bez zázemí silného investora přišlo o licenci. Jeho současným vlastníkem je Miroslav Staněk, který provozní společnost koupil právě od GESu. Do své firmy chtěl získat nového investora. Místo toho přijde o licenci.

Provozovatel si nesplnil oznamovací povinnost

Slovenská legislativa je v otázce obchodování s mediálními licencemi mnohem přísnější než ta česká. Zatímco v ČR můžete obchodovat s licencovanou firmou jen pokud to schválí vysílací rada, jinak je převod neplatný, na Slovensku to jde v omezené míře i bez předchozího souhlasu. Vystavujete se ale riziku možného odnětí licence. Zákon totiž říká, že pokud převedete víc než 55-procent licencované společnosti na nového nabyvatele, vysílací rada vám musí odejmout licenci. Můžete se sice odvolat k soudu, ale jelikož je zákon v tomto bodu jednoznačný a nepřipouští žádné výjimky, soud nakonec jen potvrdí rozhodnutí vysílací rady.

Přesně to se stalo i žilinskému Rádiu Zet, které ještě loni vlastnila česká mediální skupina GES. Novým vlastníkem se pak překvapivě stal Miroslav Staněk, vedoucí provozu této stanice. Převod společnosti proběhl se souhlasem vysílací rady. Staněk chtěl o několik měsíců později přibrat do firmy nového investora – měla jim být společnost Hammpton, která vydává regionální noviny Telegraf. Jenomže převod tohoto podílu Staněk předem neohlásil, čímž porušil zákon. Sankce je v tomto případě jediná – odejmutí licence.

Odebrání licence trvalo šest měsíců

Vysílací rada započala proces odebrání licence ještě loni v září. Včera – po šesti měsících – celý proces uzavřela a Rádio Zet oficiálně přišlo o licenci. Rozhodnutí rady sice ještě není právoplatné a provozovatel se může vůči němu odvolat na Nejvyšší soud. Samotný výsledek celého procesu ale nemá šanci ovlivnit.

Ironii přitom je, že Rádio Zet – tedy jedna z jeho bývalých provozních společností – přišla stejným způsobem o licenci již před deseti lety. Tehdy toto rádio vysílalo ještě pod názvem Rádio Žilina, a rovněž došlo k neschválenému převodu podílu, který znamenal odejmutí licence. Jeden z původních majitelů, jinak dnes člen vysílací rady Milan Vendrinský, pak pod novou společností založil Rádio Zet, které vysílá dodnes.

Sporné převody podílů jsou do jisté míry koloritem slovenského rozhlasového trhu. V nedávné minulosti kvůli tomu přišlo o licenci skalické Rádio G3, předtím zaniklo Rádio Dúha, které bylo silné na západním a severním Slovensku. Mnoho podnikatelů na rozhlasovém trhu dokonce dobrovolně vrátilo své licence, aby pak začali podnikat pod hlavičkou jiné společnosti.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Kritik

    Vzhledem k tomu, že toto rádio mám tady v Brně naladěno na první předvolbě a prakticky neposlouchám nic jiného, je to pro mě velmi špatná zpráva. Kdo trochu sleduje slovenský éter ví, že rádio Zet je tak trochu jiné rádio zatím ne příliš nezkažené dnešní dobou. Zejména si cením široce posazeného a pestrého playlistu, kde rotace písniček (včetně aktuálních hitů) jsou nastaveny na rozumnou míru a poslech se tak neomrzí. Rovněž speciálky bez moderování v podobě pořadů „Triangel“ (starší české a slovenské hity), „Tanečná párty“ (aktuální i starší tanečními hity), nebo podvečerní hodinka s muzikou pouze od interpretů z Evropy a v neposlední řadě hitparáda. Podobná rádia už v Čechách prakticky nejsou. Bylo by tedy škoda, kdyby rádio Zet, které má výrazné přesahy i na Moravu, mělo skončit takto. Osobně je mi velice divné, že by pan Staněk, který urval rádio ze spárů společnosti GES, udělal při převodu podílů na nového investora takovou školáckou chybu. Přitom nyní je podle obchodního rejstříku již vše v pořádku a napadený stav byl jen krátkodobý. I to však patrně stačí k odejmutí licence. Otázkou zůstává, kdo mohl mít zájem na tom, aby celá věc takto dopadla. Podle mého soudu to mohl být nový majitel rádia Hey, kterému pan Staněk výkonou frekvenci 94,5 v podstatě vyfoukl před nosem. O tom, jaká je vlastně skutečnost se možná dozvíme až v následujících měsících. Byl bych velice rád, kdyby se program rádia Zet podařilo zachovat třeba i pod jinou provozující společností.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: