Radiokomunikace zkoumaly poslechovost rozhlasu v DVB-T2

České Radiokomunikace v posledních dnech informovaly o poslechovosti stanic Českého rozhlasu přes televizní terestrickou platformu DVB-T2. Počet posluchačů se pokusily rozklíčovat prostřednictvím příznaku služby HbbTV, kterým se identifikuje konkrétní TV přijímač u operátora.

Ukázka HbbTV portálu Českého rozhlasu Radiožurnál pod názvem Vizuální rádio. Zdroj: Český rozhlas

Ukázka HbbTV portálu Českého rozhlasu Radiožurnál pod názvem Vizuální rádio. Zdroj: Český rozhlas

Podle údajů z této platformy se poslechovost stanic Českého rozhlasu pohybuje „v desítkách tisíc posluchačů denně„. Zástupci ČRA na přímý dotaz neuvedli přesnější údaj, můžeme se tedy domnívat, že počet posluchačů se pohybuje v nižších desítkách tisíc případně těsně nad hranici 10 tisíc lidí.

Údaj o poslechovosti získaný prostřednictvím platformy HbbTV však není spolehlivý a v žádném případě jej nelze srovnávat s jinými typy průzkumů poslechovosti. Výsledky přes HbbTV lze využít pouze jako orientační hodnotu při analýze popularity jednotlivých složek programu.

Jednotlivé stanice Českého rozhlasu mají v DVB-T2, na satelitu a u kabelových operátorů k dispozici HbbTV portál. Tuto nadstavbu nabízí především ČRo Radiožurnál a ČRo Radio Wave. Díky identifikaci konkrétního přijímače lze přibližně odhadnout, kolik lidí rozhlas poslouchá. Podmínkou pro započítání posluchače je však TV přijímač připojený k internetu s povoleným zobrazováním HbbTV.

HbbTV se u nových typů přijímačů využívá především pro doplňkové televizní služby dostupné přes internet. Pokud připojíte svůj přijímač k modemu a na internet, máte k dispozici různé multimediální portály, které můžete ovládat přímo přes dálkový ovladač vaší televize nebo set-top-boxu. Každá větší televizní společnost má vlastní portál.

Tato multimediální služba se využívá i k zobrazování personalizované reklamy na TV obrazovce konkrétního uživatele. A neméně zajímavým příkladem využití je měření sledovanosti případně poslechovosti.

Pokud je pro diváka platforma HbbTV obtěžující, může ji v přijímači zablokovat nebo svůj přístroj úplně odpojit od internetu. V takovém případě se ani nezapočítá do „statistik poslechovosti“ stanic Českého rozhlasu v DVB-T2 a dalších platformách.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .