Rockové Radio Beat už je i na Moravě, vysílá z Jihlavy

Rockové Radio Beat svým signálem překročilo „českomoravskou“ hranici. Nově vysílá na Vysočině z dokrývače Jihlava – Rudný 92,5 MHz/250W. Jde o sedmý dokrývač Radia Beat, dosud stanice kromě Prahy pokrývala Táborsko, Berounsko, Kutnohorsko, Liberecko a Mladoboleslavsko. Kromě Jihlavanů zpráva potěší příznivce rocku cestující po dálnici D1 přibližně mezi 105. a 130. kilometrem.

Dokrývač Jihlava – Rudný 92,5 MHz/250W byl spuštěn minulý týden, ve středu 4. července. „Přestože vše nasvědčovalo tomu, že vysílač Jihlava – Rudný 92,5 FM bude z technických důvodů zprovozněn až po prázdninách, skutečnost je naštěstí jiná! Dnes, tedy ve středu 04.07. ve 14:00 otočili naši drátmistři vypínačem a vysílač vysílá a my se radujeme!“ stojí na stránkách Radia Beat. Radio Beat zprovoznilo nový kmitočet téměř přesně měsíc poté co svůj signál dostala na Táborsko.

Oba tyto kmitočty jí přidělila na konci loňského roku Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. „RRTV udělila provozovateli Broadcast Media, s.r.o. souhlas ke změně územního rozsahu vysílání a souboru technických parametrů spočívající v přidělení kmitočtu Jihlava – Rudný 92,5 MHz/251W a Sezimovo Ústí 98,6 MHz/200W pro program Radio Beat,“ rozhodla Rada a tehdy také zamítla žádost o kmitočet Ústí nad Labem 107,6 MHz/100W z důvodu zamítavého stanoviska Českého telekomunikačního úřadu.

Nový dokrývač Jihlava – Rudný 92,5 MHz/251W vysílá z nadmořské výšky 613 metrů nad mořem a výška antény je 30 metrů. Vysílá se s vertikální polarizací. Podle informací Petra Kružíka z jihlavského DX klubu vysílač zásobuje signálem krajské město a přibližně 20 km okolí. „Nejnižší dosahy dle měření čekejte SZ směrem, kde signál rapidně padne lomem u Větrného Jeníkova. Nejvyšší pak hledejte v jižních (JZ-J-JV) směrech, kde např. po silnici E59 Jihlava-Vídeň dojedete se signálem Beatu na Kasárna 675m u Želetavy. Směr Havlbrod je limitující 621m kopec Vysočina nad Štoky, pelhřimovský tah opadává před Vyskytnou, a směry Žďár nad Sázavou a Brno  brzy zaruší silný vysílač Brno-Hády 92.6 MHz/5kW,“ uvádí na stránkách JiDXC, kde je k dispozici i přibližná mapka. Mapu zaručeného pokrytí podle výpočtů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání bude mít RadioTV k dispozici počátkem příštího týdne.

Další region, který se dočká signálu Radia Beat, jsou jižní Čechy. Koncem května totiž společnost Broadcast media s.r.o. získala licenci na kmitočet České Budějovice 101,2 MHz/200W. Zprovoznění této frekvence bude pravděpodobně trvat o něco déle. Podle informací z vedení rádia je předpokládaný termín spuštění až na konci letošního roku, stanice tedy v tomto případě patrně využije 180denní lhůtu, kterou jí po nabytí právní moci udělení licence pro spuštění vysílání ukládá zákon.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .