Dokrývače pro Country, Hanou a ČRo Olomouc

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém posledním zasedání přidělila rádií hned čtyři nové kmitočty. Dvě lokality obsadí Radio Haná, nejsilnější vysílač dostal Český rozhlas pro své olomoucké studio a po několika letech přinesla ovoce snaha Country Radia.

Již se stalo tradicí, že nejsilnější dokrývací kmitočty získává veřejnoprávní rozhlas. V polovině listopadu RRTV udělila Českému rozhlasu kmitočet Znojmo – Kuchařovice 89,6 MHz/3,2kW a Opava – Chlebičov 101,7 MHz/1kW pro ČRo 2 – Praha a na posledním zasedání bylo rozhodnuto o kmitočtu Hulín – Holý kopec 101,6 MHz/1kW, který bude zařazen do sítě olomouckého studia. „kmitočet 101,6 MHz je určen pro vysílač na lokalitu Hulín/Holý kopec a bude šířit program stanice ČRo Olomouc. Datum zprovoznění je závislé na termínu vydání LTP od Rady pro rtv a možnostech provozovatele (jedná se o zcela novou výstavbu) – předpoklad pro zprovoznění vysílače je v horizontu cca 4-6 měsíců,“ řekl RadioTV tiskový mluvčí ČRo Ladislav Pavlík.

Úspěchy na poli zkvalitňování svého pokrytí sklízí i další olomoucká stanice Radio Haná. K dosavadním pěti vysílačům přibudou brzy další dva městské dokrývače – Bruntál město 102,9 MHz/100W a Vyškov 97,8 MHz/100W. Ani toto nemusí být na dlouho konečný stav, ČTÚ v současnosti řeší žádost Radia Haná o koordinaci kmitočtu Olomouc 88,5 MHz/300W. Více v článku Radio Haná zavede odpojované vysílání.

Největší nadšení z nového dokrývače ovšem patrně panuje v Country Radiu. Tato stanice se o přidělení kmitočtu v České Lípě snaží již několik let a postupně otestovala desítky variant. Když už všem záludnostem koordinace vyhověl kmitočet 103,3 MHz/200W, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání jej Country odmítla přidělit s odůvodněním, že nezapadá do bramobory (spojité oblasti pokrytí). Přestože se Country úspěšně bránilo u soudu, kmitočet nakonec v licenčním řízení získalo Radio Hey Sever.

Country Radio nakonec uspělo s dokrývačem Česká Lípa 102,6 MHz/200W, který by měl být uveden do provozu do konce ledna. „Samozřejmě se radujeme z toho, že jsem kmitočet 102,6 FM získali. V této chvíli máme k dispozici pouze zápis ze zasedání Rady, takže neznáme podrobnosti,“ říká RadioTV ředitel Country Radia Jan Zilvar a dodává: „Nicméně vysílání pro Českou Lípu jsme schopni zahájit okamžitě po přidělení kmitočtového přídělu, protože anténa i vysílač už dva roky stojí na místě a připraveny. :-) Tipnul bych si, že se to povede někdy koncem ledna.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .