Červnové novinky na rozhlasových vysílačích

Na červnových zasedáních Rady pro rozhlasové a televizní vysílání se projednávala celá řada žádostí o přidělení dokrývacích kmitočtů nebo zlepšení parametrů současných vysílačů. Kromě tří nových kmitočtů pro Radio Hey Ostrava si významně polepšili Radio Faktor, Evropa 2 nebo Český rozhlas.

Střídavé úspěchy Evropy 2

Evropa 2 dlouhodobě bojuje o zvýšení výkonu svých vysílačů v obou moravských metropolích. Zatímco žádost o zvýšení výkonu kmitočtu Ostrava – Slezská Ostrava 97,7 MHz/500W na dvojnásobek byla schválena, žádost o zvýšení výkonu vysílače Brno – Hády 105,5 MHz/400W na 2kW byla zamítnuta. Provozovatel Evropy 2 proti tomuto rozhodnutí podal žalobu.

Evropa 2 má ve hře také několik menších kmitočtů. Na ČTÚ momentálně čekají na schválení dokrývače Mladá Boleslav – Bradlec 102,9 MHz/100W, Blansko 94,6MHz/200W a Sušice 107,6 MHz/100W. Další žádosti již byly zamítnuty, konkrétně kmitočet Sokolov 106,6 MHz/200W a zvýšení výkonu vysílače Vrchlabí – Žalý 106,4 MHz.

Licenční řízení v Praze nebude

Nový volný kmitočet v Praze prozatím nebude. Frekvenci Praha – centrum 101,6 MHz/500W, o které jsme psali v článku RRTV vyhlásí licenční řízení v Hodoníně; chystá se další kmitočet v Praze, se na ČTÚ nepodařilo zkoordinovat. O malý dokrývač v Praze se pokouší Fajn Radio, na koordinaci čeká kmitočet Praha – Michle 94,1 MHz/100W.

Český rozhlas 2 – Praha získal dokrývač Vsetín – Bečevná 102,9 MHz/100W. RRTV také schválila zvýšení výkonu jeho vysílače Olomouc – Pohořany 107,2 MHz/500W na dvojnásobek. Již na konci května Český rozhlas dostal kmitočet Ústí nad Labem – Stříbrníky 98,6 MHz/1kW.

Významné zlepšení pokrytí signálem očekává Radio Faktor. RRTV totiž schválila přesun vysílače Budějovice 104,3 MHz/31,5kW z lokality Kluk na lokalitu Kleť, která je položena o více než 400 metrů výše. Schválena byla také žádost Radia Haná o přesun kmitočtu Prostějov – silo 100,2 MHz/100W na kótu Držovice a zvýšení výkonu na 500W.

Na Zlínsku chtějí rádia stěhovat své kmitočty. Zatímco AZ Radio chce přesunout svůj vysílač z Tlusté hory na Mladcovou, Radio Impuls má zájem přestěhovat se z Příluk na Tlustou horu. Žádost AZ Radia již byla zamítnuta, požadavek Radia Impuls zkoumá ČTÚ.

O zlepšení svého pokrytí má zájem také rockové Radio Beat. Kmitočet Pardubice 107,7 MHz/100W byl z důvodu neslučitelnosti se stávající sítí VKV kmitočtů, naděje stále žije u dokrývače Liberec – Vratislavice 107,8 MHz/100W, která čeká na koordinaci ČTÚ. Ve stejné pozici je frekvence Rychnov nad Kněžnou 107,6 MHz/500W, o kterou žádá Radio Hey Profil.

Autor článku:

Komentáře (4)

  1. Leosz (Leosz¤)

    Já hlavně nechápu, co si tím chtěl dokázat. Vždyť zatím jednal naprosto nelogicky. Když pominu to, že se vůbec o tuto frkvenci přihlásil, tak pokrývá s ní Vinohrady (což je, dá se říci, důchodcovská čtvrť) a vysílá tam program pro mladé posluchače. Program (když nepočítám to, že naprosto neodpovídá licenčním podmínkám) je zcela jasně ztrátový, tudíž by přerušením vysílání jedině vydělal a neporušoval by zákon. Jak jsem již psal výše, signál nepokrývá takřka nikoho z cílové skupiny a přitom alternativní, levnou a naprosto legální (neporušuje ani licenční podmínky) cestu k šíření – internetový streaming – nevyužívá…

    Tak já nevím, co M.F. s Inforádiem do budoucna zamýšlí…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: