Sněmovna přijala senátní novelu mediálního zákona

Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona 231 o rozhlasovém a televizním vysílání. Poměrně jasná většina se vyslovila pro upravenou verzi zákona ze senátu. Tato verze oproti původnímu textu ze sněmovny opětovně zavádí prodloužování licencí, zakazuje křížení vlastnictví provozovatelů digitálních médií a multiplexů a ponechává ve hře sdílené licence Primy s regionálními stanicemi.

Pro senátní verzi zákona, k jejímuž schválení stačila pouze prostá většina přítomných poslanců, se vyslovilo 122 ze 171 poslanců. Zákon prošel hlasy většiny poslaneckých klubů ODS, ČSSD a KDU-ČSL, proti byli komunisté, jejichž členka Ivana Levá do původní sněmovní verze protlačila zrušení automatického prodlužování rozhlasových a televizních licencí.

Schválená senátní verze způsobí nejvíce vrásek provozovatelům Televize Prima. Jednak se musí i nadále dělit o vysílací čas a potažmo o prostor pro inzerenty s regionálními televizemi a hlavně bude zapotřebí vyřešit napojení společnosti Czech Digital Group, která je provozovatelem multiplexu B, na společnost FTV Prima, která je vlastníkem Televize Prima. „Zákon zavádí kontroverzní a neobvyklý zákaz křížení vlastnictví mezi provozovatelem vysílání a sítě. To může mít vliv na osud investice, kterou Prima jako průkopník mezi soukromými televizemi historicky vložila do digitalizace. Věříme, že se do budoucna najde řešení,“ reaguje na přijetí senátní verze tisková mluvčí Prima Jana Malíková.

„Novela se nezabývá otázkou nuceného sdílení kmitočtů Primy a regionálních televizí. Tuto otázku tedy bude muset vyřešit RRTV. Uvítali bychom, kdyby řešení zvolené RRTV
usnadilo přechod stávající Primy na digitální vysílání a tím urychlilo proces digitalizace jako takový. Obě skupiny regionálních televizí budou mít možnost na dobrovolné bázi určit osobu, která jim bude dodávat nový digitální centrální program. Budeme-li o to požádáni, budeme regionům nový centrální program dodávat.

Vítáme, že novela řeší, byť ne zcela dokonale, otázku kompenzací za souběh a vypnutí analogového vysílání. Jsme připraveni požádat o kompenzační licenci a pracovat na realizaci našich nových digitálních projektů,“ dodává Malíková.

Zákon ještě musí podepsat prezident republiky, z jeho strany se ovšem další komplikace pro více rok schvalovanou novelu neočekávají.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .