Proč dostal přednost před ČRo 4 i Leonardo?

Český rozhlas spouští další program. Ani tentokrát nejde o deset let připravovanou stanici pro mladé, tentokrát dostala přednost stanice, která chce popularizovat vědu, techniku, přírodu a historii. Český rozhlas ji nazval Leonardo.

Nic proti popularizaci vědy, techniky, přírody a historie. Jistě se najdou posluchači, kterým podobná stanice chybí. Do portfolia Českého rozhlasu, který má ze zákona plnit veřejnoprávní funkci, taková stanice jistě patří. Ovšem všechno má svůj čas.

O Leonardovi ještě před rokem nikdo nevěděl. Nikdo po něm (alespoň nahlas a veřejně) ani výrazně nevolal. Přesto jeho realizace dostala přednost před hudebním programem pro mladé, po kterém veřejnost hlasitě volá již deset let a který všechny sousední státy dávno mají.

Oddělení komunikace Českého rozhlasu RadioTV potvrdilo, že nebyl proveden žádný průzkum toho, zda si jeho posluchači přejí, aby jimi placený rozhlas podobný kanál realizoval. „Český rozhlas stojí na třech základních pilířích, zpravodajství, kultura a vzdělávání. Přesně v duchu této strategie se rozvíjí i digitální vysílání Českého rozhlasu. Proto tedy nové stanice, Česko, D – dur a Český rozhlas – Leonardo,“ odpověděl Marek Illiaš na otázku, zda průzkum proběhl.

Český rozhlas opět dokázal, že mu více záleží na vlastních pilířích než na hlasech mladých posluchačů, kteří léta volají po protiváze jednotvárné hudební produkce, kterou produkují komerční stanice. A to přesto, že Rada Českého rozhlasu, která koncesionáře zastupuje, generálnímu řediteli neexistenci „čtyřky“ vytýkala.

Ano. Český rozhlas oznámil, že stanici pro mladé spustí v prosinci. Nikdy ale dostatečně neodůvodnil, proč má tolik nových projektů přednost před stanicí, která v rozhlasovém éteru chybí již deset let.

Důvod je nasnadě, Česko, D-Dur i Leonardo mají v Českém rozhlase své zastánce a nikoho na rozhlasovém trhu neohrozí. Hudební stanice pro mladé podobné zastánce pravděpodobně nemá a vedení Českého rozhlasu nemá dostatek vůle a odvahy, aby spouštělo rádio, které bude konkurovat zavedeným privátním stanicím.

RadioTV požádalo Český rozhlas o komentář k reorganizaci kmitočtů ČRo 1 – Radiožurnálu a ČRo 3 – Vltavy, díky které by vznikla síť použitelná pro ČRo 4. Podrobnosti přineseme příští týden.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .