Český rozhlas bude i letos vysílat pro Čechy v Chorvatsku

Dvanáctým rokem nabídne Český rozhlas svůj zpravodajský servis turistům, kteří se vypraví na dovolenou do Chorvatska. Pod heslem „Na Jadranu vysíláme česky“ budou moci turisté v pobřežních letoviscích i letos ladit pravidelný podvečerní blok informací v češtině. Proti loňsku je vysílání kratší, naopak novinkou je vysílání zpráv na celoplošné stanici HR2.

Vysílání pro české turisty bylo zahájeno v pátek 23. června a potrvá až do 10. září. Český rozhlas svým posluchačům nabídne každý den čtvrthodinu mezi 18:05 a 18:20. Je to o pár minut méně než v loňském roce, na rozdíl od předchozích let totiž Český rozhlas na projektu nespolupracuje s cestovní kanceláří. Kromě délky vysílání se to projevilo také na počtu redaktorů, kteří program v Chorvatsku připravují. Zatímco loni se vysílalo ve dvou, letos musí přípravu informačního servisu zvládnout jeden redaktor.

Informační servis pro české turisty se připravuje ve studiu Chorvatského rozhlasu HRT – Radio Split, ale je přebírán i Radiem Rijeka a Radiem Dubrovnik. Vysílání připravují redaktoři a moderátoři Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu a regionálních stanic ČRo. „Obsahem jsou zprávy a informace z Česka, ale pro turisty v Chorvatsku také vysíláme turistické zajímavosti, tipy na výlety, zprávy o počasí, sportovní a kulturní události, ale např. i stav v silniční, letecké i vodní dopravě, informace o trajektech nebo i soutěže a další zajímavosti. Co se týká hudební části, vysíláme hlavně české písně,“ uvádí tiskový mluvčí ČRo Jakub Ptačinský.

Vysílání je možné zachytit na celém chorvatském pobřeží Jadranu na vysílačích Radia Split, Radia Rijeka a Radia Dubrovnik od Umagu na Istrii, přes Kvarner, Chorvatské přímoří a Dalmácii až po Prevlaku v jižní Dalmácii. Vysílání je slyšet i v tak oblíbených letoviscích jako jsou Poreč, Rovinj, Rabac, Opatija, Crikvenica, Baška a Pakoštane na severu a Korčula, Dubrovnik, Mlini nebo Cavtat na jihu. Konkrétní frekvence najdete na obrázku.

Zatímco pobřežní vysílače nabídnou původní vysílání pro turisty, novinkou je přebírání zpravodajství ČRo 1 – Radiožurnálu na vlnách celoplošného HR2. Od 2. července do 9. září bude bude HR 2 přebírat aktuální zprávy ČRo 1 – Radiožurnálu vysílané v Česku. Denně v 21:00 hod. a o víkendech také ve 14:00 hod.

A do třetice Český rozhlas pro turisty, tentokrát nejen v Chorvatsku. Český rozhlas 7 – Radio Praha přináší několikrát denně půlhodinová aktuální zpravodajství z České republiky. Stačí k tomu rozhlasový přijímač s možností příjmu krátkých vln (KV). V různých místech světa lze pořady poslouchat v různých časech a frekvencích. Například ve Španělsku je možné vysílání naladit od 10.30 do 11 hodin SELČ na frekvenci 11600 kHz, v Egyptě, který je v poslední době oblíbenou turistickou destinací, rovněž v čase 10.30 – 11.00 hodin na frekvenci 15710 kHz, v jihovýchodní Evropě (Bulharsko, Řecko, Turecko) lze poslouchat  od 14.30 do 15 hodin na frekvenci 7345 kHz.
„Slyšet nás mohou i turisté, kteří budou cestovat mimo Evropu, například do Severní Afriky, na blízký a střední Východ nebo do Ameriky,“ říká ředitel Českého rozhlasu 7 – Radia Praha Miroslav Krupička. „Všichni zájemci o poslech krátkovlnného vysílání si mohou v budově Českého  rozhlasu vyzvednout leták s časy a frekvencemi nebo si něj telefonicky požádat a nechat si jej zaslat domů.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .