Do Rady ČRo jde Jíša a Jaklová, do Rady ČT Satrapa

Poslanecká sněmovna ve středu volila chybějící členy Rady Českého rozhlasu a Rady České televize. V Radě ČRo bylo obsazeno pouze jediné křeslo, do kterého usedne Ladislav Jíša. Ten jako jediný z devíti uchazečů uspěl v prvním kole volby, ze zbývajících osmi kandidátů postoupili čtyři nejúspěšnější do kola druhého.

Ladislav Jíša získal 105 hlasů od 170 přítomných poslanců a stal se jednoznačně nejúspěšnějším kandidátem. Do druhého kola postupuje Dana Jaklová (78 hlasů), Pavla Valčákova (49 hlasů), Michal Prokop (32 hlasů) a Jiří Svoboda (32 hlasů). Ve volbě zcela propadl Jiří Dienstbier, který byl považován za jednoho z favoritů.

Ani po druhém kole volby není Rada Českého rozhlasu úspěšná. Nadpoloviční většinu získala pouze redaktorka serveru Česká média Dana Jaklová, které v tajné volbě dalo hlas 79 ze 131 poslanců. Zbývající tři kandidáti neuspěli, Valčákovou volilo 36 poslanců, Prokop získal 34 hlasů a Svoboda jen 25 hlasů. Devátý člen Rady ČRo bude tedy zvolen nejdříve na příští schůzi poslanecké sněmovny.

Sněmovna ve středu hlasovala také o jednom volném místu v Radě české televize, v prvním kole byl 87 hlasy zvolen Ivan Satrapa.

Středa: Poslanci dnes volí členy Rady ČRo a ČT

K volbě nových členů Rady Českého rozhlasu dochází kvůli pravidelné obměně tohoto regulačního orgánu, v únoru totiž skončil mandát Michalu Prokopovi, Michalu Pavlatovi a Milanu Uhdemu. Svůj mandát obhajuje pouze Michal Prokop a kromě něj bylo na tři křesla nominováno 21 kandidátů. Tři z nich nesplnili podmínky dané zákonem, takže Volební výbor dostal na výběr devatenáct kandidátů.

Volba proběhla v polovině ledna a členové volebního výběru se jednomyslně v prvním kole shodli na rozhodnutí nabídnout sněmovně následující devítku uchazečů: Ladislav Jíša (nominoval Znojemský hrozen, o.p.s. Znojmo), Pavel Kyncl (Sdružení rodičů a přátel Konzervatoře v Brně), Ladislav Miler (Institut klinické a experimentální medicíny, Praha), Michal Prokop (Svaz autorů a interpretů, Praha a Syndikát novinářů ČR, Praha), Jiří Svoboda (Syndikát novinářů ČR, Praha), Pavla Valčáková (Centrum pro studium demokracie a kultury, Brno), Dana Jaklová (Syndikát novinářů ČR, Praha), Jiří Dienstbier (Syndikát novinářů ČR, Praha), Martin Muchka (Odborový svaz hromadných sdělovacích prostředků, Praha).

Výbor dále konstatoval, že novým členům rady započne jejich šestileté funkční období dnem 27. února 2006 a doporučil poslanecké sněmovně tajnou volbu.

Kompletní není v současnosti ani patnáctičlenná Rada České televize. Na jedno volné křeslo byli nominováni čtyři kandidáti, z nichž volební výbor vybral trojici Ivan Satrapa (nominoval Český olympijský výbor, Praha), Martin Herzán (Evropská unie pro lidská práva, Jihlava) a Alexander Tomský (Syndikát novinářů České republiky, Praha). Také v tomto případě výbor doporučil tajnou volbu a konstatoval, že novému členu rady započne jeho šestileté funkční období dnem volby.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .