Český rozhlas posiluje síť zahraničních zpravodajů

Ve Washingtonu, v Bruselu a v Bratislavě dojde k personálním změnám a ČRo nově zřídí posty zpravodaje ve Francii a v jihovýchodní Asii. O pozici stáleho zpravodaje v USA se uchází současný ředitel ČRo 1 – Radiožurnálu Alexandr Pícha

Český rozhlas má v současnosti pět a půl zahraničních zpravodajů (jeden úvazek je poloviční). Jedná se o Polsko, Rusko, Brusel, Blízký Východ, USA a Německo. V rámci zkvalitnění zahraničního zpravodajství by mělo v nejbližší době dojít k obsazení nových klíčových lokalit. „V tuto chvíli Český rozhlas intenzivně vyjednává o obsazení stálých postů mimo jiné ve Francii, v Jihovýchodní Asii a na Blízkém Východě. Tyto lokality vybírá v souvislosti s aktuálním děním v zahraničí tak, aby byli zpravodajové ČRo vždy maximálně blízko aktuálním problémům a dění v daných oblastech,“ řekl RadioTV tiskový mluvčí Českého rozhlasu Ladislav Pavlík.

Zahraničním zpravodajům v USA a na Slovensku končí jejich plánované funkční období, v Bratislavě by měl nový zpravodaj nastoupit k 1. lednu 2006, ve Washingtonu v polovině příštího roku. Situace v Bruselu je odlišná, současná zpravodajka končí ve zkráceném termínu na vlastní žádost k 31. prosinci 2005.

Počátkem roku 2006 se plánuje také zřízení dvou nových lokalit se stálým zahraničním zpravodajem. Jde o zpravodaje v Číně s přesahem na jihovýchodní Asii – začátek funkčního období v únoru 2006 a zpravodaj ve Francii s přesahem do Velké Británie a Španělska – začátek funkčního období v lednu 2006.

Do zahraničí chce Pícha i Šmíd

Podle neoficiálních informací byli kandidáti na všechny uvedené posty navrhováni do konce září a rozhodnout by se mělo v nejbližších týdnech. O výběru kandidátů rozhoduje komise složená z ředitele ČRo 1 Alexandra Píchy, šéfredaktora Jana Pokorného a vedoucího zahraniční redakce Janem Šmídem.

O práci zahraničních zpravodajů se ucházejí i lidé z vedení ČRo 1 – Radiožurnálu. O pařížskou redakci projevil zájem vedoucího zahraniční redakce Jan Šmíd a o post v USA ředitel Radiožurnálu Alexandr Pícha. O obsazení těchto dvou postů tedy rozhodne jejich nadřízený – programový ředitel Českého rozhlasu.

Sám Alexandr Pícha vysvětluje svůj případný odchod z pozice ředitele Radiožurnálu na post obyčejného pěšáka v zahraničí chutí k návratu ke kořenům zpravodajské práce. Proč si vybral právě USA? „“Spojené státy mě zajímají už od malička. Několikrát jsem tam soukromně cestoval, v USA jsem absolvoval první kurz pro novináře a díky German Marshall Fund jsem podnikl více než dvouměsíční putovní stáž po amerických institucích a médiích.“

A jak k tomu došlo? „Myšlenka, abych se ucházel o místo zpravodaje v USA, napadla trochu v nadsázce kolegu z vedení Radiožurnálu. Když jsem se ale zamyslel nad svými možnostmi v Českém rozhlasu, dostal jsem najednou chuť tak trochu se „vrátit ke kořenům“ své dřívější zpravodajské práce. Možná, že bych si na to po 12 letech manažerství netroufl, kdybych po 11. září 2001 nepodnikl jednu dramatickou zpravodajskou misi do Pákistánu a na hranice s Afghánistánem. Tam jsem si uvědomil, že je to s prací ve zpravodajství jako s plaváním. Jak se ho jednou naučíte, stačí vás hodit do vody, chvilku si lokáte, ale za chvíli jste ve svém živlu…“

„Pokud budu do USA vybrán, měl bych střídat dosavadního zpravodaje v polovině roku 2006. Bezprostředně předtím bych si chtěl vzít tak dva měsíce dovolené a ve Washingtonu si práci pořádně natrénovat s Mirkem Konvalinou. Dokud k tomu nedojde, budu samozřejmě dál svědomitě řídit Radiožurnál,“ dodává Pícha.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .