Změny na Radiu Student: nové vedení a nejžhavější hity

Koncem ledna zaznamenali posluchači brněnského Radia Student zásadní změnu formátu této stanice. Alternativně laděnou muziku a program zaměřený na vysokoškolské studenty nahradil mainstream pod značkou ‚nejžhavější v Brně‘. Stalo se tak necelý rok poté, co do rádia vstoupil jako investor majitel Rádia Krokodýl Michal Plachý. Další majitelé stanice změny neschvalují, protesty posluchačů řeší i RRTV.

K prvním změnám na Radiu Student došlo na přelomu listopadu a prosince, kdy skončil na pozici šéfa programu Petr Veselý. K 1. lednu z rádia odešli oba hudební dramaturgové a většina původních moderátorů (z původní sestavy fungovala na konci ledna v rádiu jedna moderátorka). Novým programovým ředitelem se stal Martin Kaminský a pod jeho vedením byl koncem ledna definitivně změněn kurz stanice.


Ačkoliv Michal Plachý není majoritním vlastníkem licencované společnosti Radio Student s.r.o. a ostatní společníci se změnou kurzu rádia nesouhlasí, poskytli Plachému souhlas. „Vzhledem k tomu, že ovšem do rádia investoval velké množství peněz, považuji za správné, aby měl možnost ovlivňovat jejich potenciální návratnost. Proto jsme uvnitř rádia nastavili takové podmínky a vztahy, aby pan Plachý mohl tuto návratnost ovlivňovat. A tím on také, pokud vím, vysvětluje změnu programu,“ říká bývalý programový ředitel a spoluvlastník Radia Student Petr Veselý a dodává: „Já s provedenými změnami zásadně nesouhlasím. A jsem hluboce přesvědčen, že tímto způsobem návratnosti nedosáhne. Opakovaně jsem to panu Plachému říkal. Slovy Járy Cimrmana – to je ovšem tak asi všechno co s tím mohu dělat.“


Vstup Michala Plachého do Rádia Student schválila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání v březnu loňského roku. „Po několika (více či méně intenzivních) námluvách a po období, kdy jsme se pokoušeli situaci řešit vlastními prostředky, pan Plachý položil na stůl ekonomicky i lidsky nejzajímavější nabídku. Co se týče programu – vše by mělo zůstat beze změny, náš nový společník chce formát rádia respektovat,“ řekl RadioTV před rokem RadioTV programový šéf. Více viz Do Radia Student vstupuje majitel Radia Krokodýl.


Nové Rádio Student cílí na mladší posluchače a jeho formát by se dal přirovnat k Evropě 2 či Fajn Rádiím. Řada posluchačů na takovou změnu reagovala rozhořčeně – viz diskuzní forum na serveru brnoinfo.cz. „Máme na stole několik stížností a prověřujeme je. Pokud skutečně zjistíme, že se nedodržují podmínky licence, majitele napomeneme, aby zjednal nápravu. Pokud to neudělá, riskuje, že o licenci přijde,“ řekl pro Brněnský deník místopředseda RRTV Jiří Šenkýř. Michal Plachý ani programový ředitel Kaminský na otázky RadioTV nereagovali, pro Brněnský deník  Plachý ke změně kurzu stanice uvedl: „V programu není žádná změna. Jde pouze o modifikaci vysílání a licenční podmínky to nijak neporušuje.“


O tom, zda Radio Student naplňuje licenční podmínky (PDF), bude muset rozhodnout Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, ale zdá se, že se provozovatel snaží licenční podmínky dodržovat na české podmínky alespoň po formální stránce až pedantsky. „Ano, všechny tyto změny jsou v souladu s licenčními podmínkami. Licence neříká, že projev moderátorů má být inteligentní, že by stanice neměla vysílat rozhovory na úrovni páté cenové skupiny. Licenční podmínky stanovují jednak řadu adjektiv – dynamické, otevřené, vzdělané – apod. které si pochopitelně lze vykládat výrazně subjektivně. A jednak stanovují poměrně pevné programové schéma, které současné vedení rádia dodržuje striktně, čímž dochází k tragikomickým situacím – například podvečerní diskuse, kterou jsme koncipovali jako diskusi k aktuálním společenským, politickým a kulturním událostem – je v současnosti o tom, jaký druh prezervativů posluchači používají – diskuse je prováděna nikoli ve studiu ale prostřednictvím neosobního icq,“ dodává Veselý.



 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .