Stane se z Radia DeeJay Bonton nebo Czechton?

Rozhlasový dům Frekvence1/Evropa2, který se v listopadu stal novým majitelem Radia DeeJay, hledá pro tuto stanici nový název. Značku DeeJay si totiž ponechal předchozí vlastník – italská společnost EleMedia. Jednou z uvažovaných možností je název Czechton. Vyplývá to z databáze Úřadu pro průmyslové vlastnictví, u něhož si společnost Evropa 2 s.r.o. zaregistrovala tři nové ochranné známky.

Novým majitelem licencované společnosti Radio Bonton a.s. se stala francouzská Lagardere Active Radio International. Do jejího portfolia patří také společnost Evropa 2 s.r.o., která 1. prosince podala na Úřad průmyslového vlastnictví tři žádosti o ochranné známky – CZECHTON, CZECH FM a PRAGUE FM.

Stane se z Radia DeeJay Radio Czechton? Prezident Evropy 2 Michel Fleischmann to sice nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. „Momentálně, v rámci výzkumů, které děláme, vyhledáváme pro dnešní radio DeeJay co nejlepší nový název,“ řekl RadioTV Fleischmann.

Přestože značka Radio DeeJay funguje teprve rok a každá rozhlasové stanice přináší zmatek a z něj vyplývající pokles poslechovosti, provozovatelům rádia nic jiného než změna názvu nezbyde. Značku DeeJay si totiž italská společnost podle Fleischmanna ponechává. Ani první logická varianta, tedy přejmenování na původní Radio Bonton, není bez komplikací. Ochrannou známku na toto pojmenování totiž nevlastní licencovaná společnost Radio Bonton a.s., nýbrž společnost Bonton a.s., která již léta nemá s rádiem nic společného.

Novým majitelům Radia DeeJay tak zřejmě nezbyde než najít zcela nový název. Nemusí ovšem jít ani o jedno ze tří registrovaných pojmenování. „Výběr názvu však není ani zdaleka uzavřen,“ dodává Fleischmann.

Každou změnu názvu rozhlasové stanice musí schválit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Podobné žádosti byly v minulosti obvykle schvalovány bez komplikací (Radia Fajront => Radio Hey Ostrava nebo Zlatá Praha => Fajn Radio), ovšem poslední žádost Radia Student o změnu názvu na Radio Index byla zamítnuta.

Anketa RadioTV: Máte představu, jak by se DeeJay měl jmenovat? Vyjádřete svůj názor v diskuzním fóru pod článkem.

Autor článku:

Komentáře (9)

  1. Anonym

    @redakce: Jaxe vyviji problem K12 z Bukove Hory?Mate nejake blizsi informace primo od CTU ci Tv Nova??
    A jeste dotaz: Pry se v Polsku bude vysilat na K6 pro T-DAB – takze i Vychodni Cechy budou mit ruseny signal Tv Nova?!?

  2. pj

    digitalni rozhlas to bude mit v rozsirovani, imho, dost tezky, preci jen toho na rozdil od stavajiciho neprinese mnoho-vyber stanic je dostatecny jiz ted a kvalitativni prinos pro vetsinu lidi nebude zajimavy, rozhlas je v dnesni internetove dobe spis jen zvukova kulisa…

  3. Anonym

    No s tim vyberem nesouhlasim. Vyber je dnes temer nulovy, ovsem vyber nerovna se potencialni kapacita. Posunem vpred by byla likvidace soucasne RRTV a systemu jejiho zrizeni. Samotna digitalizace neprinese nic noveho. Ze tu par skupin predvedlo vysilani DAB je jen ukazka moznosti technologie a nebo demonstrace sily jistych mafianskych skupin. Jsem opravdu zvedav, jestli v teto oblasti dojde nekdy k trestim rizenim nebo se hrde postavime po bok bananovych republik, kde jedine slovo ma organizovany zlocin.

  4. Zeus

    To mně nepřekvapuje taky. Ale Ulice i tak zůstane nováckou slátaninou bez hlavy a bez paty. Míval jsem Žilkovou rád ještě když působila na ČT, ale teďka co zabředla do tech nováckých fekálií jí jaksi nemůžu přijít na jméno. Asi ten novácký septik víc platí.

  5. Jenda

    Dobry den,
    nase kancelar pro uvadeni romanovych pribehu na pravou miru povazuje za potrebne upresnit, ze pro zkusebni provoz T-DABu v bloku 10A (=TV kanal 10) byl Cesky rozhlas pouze zadavatelem a dodavatelem programove naplne. Multiplex provozovala a licenci ČTÚ ziskala firma Teleko z Pribrami, vlastnena Mgr.Řapkovou, manzelkou Ing. Tomáše Řapka, který jako vedouci technickeho odboru RRTV vyznamne ovlivnil podobu pasma FM v nasi zemi.
    Jak se u nas bude v pristich letech (ne)vyvijet T-DAB lze odhadnout docela dobre; s prognozou vyvoje u nasich ekonomicky silnejsich sousedu na zapade si ale nevi rady ani nase romanova kancelar – asi diky memu vrozenemu pesimismu. Tipuji vyuziti spise pro DMB.

  6. Ivo Rottenberg

    Vážený pane Mikuláštíku, chci použítnásledující řádky v Technické poradně Týdeníku rozhlas:Následující řádky jsem našel na http://www.radiotv.cz ve srovnávacím článku nazvaném Příjem digitálního rozhlasového vysílání T-DAB v odstavci Fakta – srovnání T-DABu s vysíláním v pásmu VKV-FM popisuje Karel Mikuláštík zkušenosti s příjmem v příhraničních oblastech s Německem: „…. Příjem digitálního signálu je v závislosti na síle možný jen do určité úrovně elektromagnetického pole vysílače. Po zeslábnutí signálu na kritickou úroveň dochází ke krátkodobým výpadkům reprodukce, zvuk má jakoby „bublavý“ charakter a při dalším snížení hodnot signálu reprodukce vypadne úplně. Přijímače jsme podrobili měření na Katedře radioelektroniky ČVUT-FEL. Citlivost přijímače v režimu digitálního vysílání byla přibližně -103 dBm pro nepřerušovanou reprodukci. Obdobná hodnota vyšla i pro příjem v pásmu VKV-FM s uvážením odstupu signál/šum výstupního nízkofrekvenčního signálu cca 20 decibelů, což odpovídá téměř nerušenému FM příjmu. V extrémním případě však přijímač na FM vykazoval jisté náznaky signálu ještě při hodnotě výkonové úrovně přijímaného signálu cca -116 dBm – tedy více než desetkrát slabším signálu.“ Pod celým článkem je informace, že SRN se příští rok počítá až s pětinásobným zvýšením výkonu vysílačů. Mohu?
    zdraví Ivo Rottenberg

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .