Slovenský rozhlas ukončí zahraniční vysílání

radiotv22Slovenský veřejnoprávní rozhlas pravděpodobně ukončí zahraniční vysílání. Kvůli stamilionovému dluhu o Slovenských telekomunikací to navrhla prozatimní ředitelka Hilda Galdošová Radě Slovenského rozhlasu, která její návrh schválila. S rozhodnutím nesouhlasí programový ředitel SRo Vladimír Puchala, který pohrozil svou rezignací, pokud Slovenský rozhlas omezí své veřejnoprávní služby. S odvoláním na informace Rady SRo o tom informoval deník SME.

Slovenské radiokomunikace pohrozily Slovenskému rozhlasu, že pokud do konce letošního roku nevyrovná pohledávky ve výši 150 milionů slovenských korun, odstaví jeho vysílače na středních a krátkých vlnách. To by znamenalo nejen konec zahraničního vysílání, ale také výrazné omezení služeb regionálního vysílání veřejnoprávního rozhlasu.

Ekonomická ředitelka Hilda Galdošová, která dočasně vykonává funkci nezvoleného generálního ředitele, Radu SRo informovala i o dalších závazcích, hrozících soudních sporech a dokonce i o možnosti, že SRo nebude mít peníze na výplaty. Podle informací SME Gajdošová podala Radě SRo návrh ukončit vysílání na krátkých vlnách a Rada tento návrh schválila. To by znamenalo ukončení zahraničního vysílání ve slovenštině. Gajdošová tvrdí, že rozhlas nemůže platit zahraniční vysílání, protože nejde o službu koncesionářů, ale o státní reprezentaci, na kterou nedostal od státu dotaci. Slovenský rozhlas dáva na zahraniční vysílání ročně 55 milionů slovenských korun a zdroje na financování vysílání SRo do zahraničí nejsou ani ve státním rozpočtu na příští rok, upozornila Gajdošová.

Programový ředitel Vladimír Puchala, který je společně z Gajdošovou dočasným statutárním orgánem s tímto rozhodnutím nesouhlasí a hrozí rezignací. Podle něj by Slovenský rozhlas neměl přijímat tak závažná rozhodnutí v době, kdy nemá zvoleného generálního ředitele. Předseda Rady SRo Michal Dzurjanin deníku SME řekl, že vedení SRo může krátké vlny vypnout i bez souhlasu Rady.

Slovenský rozhlas se již několik měsíců potácí v bezvládí, když se Rada SRo ve dvou výběrových řízeních nedokázala shodnout na novém generálním řediteli. V posledním, v pořadí již šestém hlasování, získal osm hlasů dramaturg STV Ľuboš Machaj a šest hlasů bývalý generální ředitel SRo Jaroslav Rezník. Pro zvolení je přitom zapotřebí souhlas alespoň desti členů patnáctičlenné Rady. Slovenské ministerstvo kultury se podle deníku SME v souvislosti s možností vypnutí zahraničního vysílání vyjádřil v tom smyslu, že tuto hrozbu dočasné vedení SRo účelově vytáhlo ve chvíli, kdy Rada SRo opět nedokázala zvolit generálního ředitele.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .