Plánovaná stanice ČRo 4 se může jmenovat Radio Wave

Deset let připravovaná veřejnoprávní stanice pro mladší část populace se pravděpodobně bude jmenovat ČRo 4 – Radio Wave. Svědčí o tom ochranná známka, o kterou v pondělí požádal Český rozhlas. Dlouho očekávaná čtyřka zahájí vysílání v prosinci, v první fázi ovšem pouze na internetu.

Český rozhlas v pondělí podal dvě žádosti o registraci ochranné známky. Jednak Český rozhlas 4 – Radio Wave a také Český rozhlas Xtreme. Logo rádia zatím k dispozici není, jde totiž pouze o slovní ochranné známky. „Český rozhlas skutečně zaregistroval značku pro ČRo 4, což je jedním z přípravných kroků pro spuštění nové stanice. V tuto chvíli se na její přípravě podílí tým osob, který mimo jiné zajišťuje i příslušné technické zázemí pro vysílání. Vzhledem k přípravnému stádiu proto v
tuto chvíli nezveřejňujeme další detaily,“
říká k tomu mluvčí ČRo Ladislav Pavlík.

Čtyřka i na VKV?

Proti všem předpokladům příznivcům ČRo 4 svitla naděje, že jeho program nebude šířen jen přes internet a pozemním digitálním vysíláním, ale také klasickými VKV vysílači. Na toto téma promluvil v pořadu Českého rozhlasu Serál týdne ředitel ČRo 1 Radiožurnálu Alexander Pícha.

„Z internetového vysílání chceme v nejbližší době expandovat nejen do digitálu, ale také do běžného VKV rozhlasového vysílání,“ řekl k budoucnosti zpravodajského kanálu Radio Česko a dodal: „Samozřejmě před Rádiem Česko má přednost ČRo 4, stanice pro mladého posluchače, a ČRo 2 Praha, která ještě nemá dobudovanou svou síť na velmi krátkých vlnách.“

Jednou z mála možností, jak dostat ČRo 4 na klasické VKV vysílače, je stávající síť rádia BBC World Service, která pokrývá všechna krajská města. Pokud totiž britská BBC ukončí financování své české sekce, o čemž se bude rozhodovat v příštích týdnech, česká BBC nebude schopna dodržet podíl českého vysílání a v takovém případě jí Rada pro rozhlasové a televizní bude nucena odejmout licenci. Uvolněnou kmitočtovou síť může podle zákona přidělit Českému rozhlasu nebo na ni vyhlásit licenční řízení.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .