Nové stanice ČRo: Radio Česko a D-Dur

Český rozhlas připravuje v souvislosti s rozvojem digitálního vysílání hned několik nových programů. Nejdále jsou projekty zpravodajské stanice Radio Česko a rádia D-Dur zaměřeného výhradně na klasickou hudbu, které již v omezeném testovacím režimu vysílají. Oficiální vysílání musí schválit Rada Českého rozhlasu, která by tento bod měla projednat na svém dnešním zasedání.

Radio Česko – nadstanardní Radiožurnál

Projekt Radia Česko připravuje ředitel ČRo 1 – Radiožurnálu Alexandr Pícha. „Původně jsem pro něj používal pracovní název D-Žurnál, ale potom jsme nechali zaregistrovat název Rádio Česko, který jsem už před několika lety navrhoval pro Radiožurnál, pokud by prošel větší formátovou změnou.“.

Podle současného zkušebního vysílání by tato stanice měla vysílat pouze mluvené slovo, v programu nefiguruje žádná muzika. Čtyřikrát do hodiny jsou vysílány zprávy, prostor mezi nimi vyplňuje publicistika, rozhovory a komentáře.

Rádio Česko vysílá zatím pouze zkušebně na Internetu, a to na stejné adrese jako další stanice ČRo www.rozhlas.cz/vysilani. Vysílá se ve formátech MP3 a Ogg Vorbis. „Vzhledem k tomu, že jde o zkušební vysílání s nízkým rozpočtem, vysíláme zatím jen ve všední dny od 6:00 do 10:00. Oficiální spuštění projektu bude samozřejmě možné v případě kladného projednání na Radě ČRo,“ upřesňuje Pícha.

D-Dur – nadstanardní Vltava

Poměrně jasné obrysy má již také stanice D-Dur, která chce nabídnout klasickou hudbu v digitální kvalitě. Tento projekt připravuje šéfredaktor ČRo 3 – Vltava Lukáš Hurník, který nedávno prohlásil, že „Stanice D-dur bude s největší pravděpodobností první českou digitální stanicí vysílající 24 hodin denně.“

Stanici D-Dur zatím na na internetu nelze naladit, podle dostupných informací by měla být k dispozici veřejnosti od neděle 1. května na adrese www.rozhlas.cz/vysilani.

Co na to Rada ČRo?

Vznik nových programů Českého rozhlasu musí vždy schválit Rada ČRo, která by se jimi mohla zabývat již na svém dnešním zasedání. „Rozhodování Rady ČRo má pro nové stanice zásadní význam. Zákon o ČRo sice přímo nestanoví jakým způsobem má Rada ČRo schvalovat nové celoplošné stanice, ať už pro Internet, digitální nebo jiné vysílání, ale důležité je, že stanoví kompetenci Rady schvalovat dlouhodobé plány programového, technického a ekonomického rozvoje. Generální ředitel ČRo předložil Radě materiál, na kterém pracovala většina lidí z managementu, v němž jsou ode mne a kolegů návrhy na několik programů,“ vysvětluje Pícha.

Zatím není známo, které další projekty generální ředitel Václav Kasík Radě předložil. Jistou nápovědou by mohly být čerstvě zaregistrované ochranné známky Českého rozhlasu. V registru se objevily názvy Alternativa, Leonardo nebo InRadio.

Autor článku:

Komentáře (3)

  1. Luke

    Proč ne, aneb myslím si, že tento soutěžní pořad nejen baví, ale – i – tak trochu vědomostně vzdělává. Takže, proč by pořad (Chcete být milionářem? ) nemohl byt úspěšný, a ještě k tomu když to uvádí, tak vtipný moderátor jako je pan, Günther Jauchem. Myslím si, že Česká verze ( Chcete být milionářem? ) oproti té Německé, kterou vysílá RTL má co dohánět. Já netvrdím, že je pan, Ondřej Hejma, špatný moderátor té České verze ( Chcete být milionářem? ) to jistě ne. Ale, chyby mi tam takový důvtip, a nemá to takovou tu správnou šťávu, aneb šmrc. Chtělo by to nějak okořenit aby tento pořad byl ještě více sledovanější jak tomu bylo za dob kdy tento pořad uváděl jeho první moderátor, kterým byl pan, Vladimír Čech. Takže, si nemyslím, že jsou Němci chudáci. To spíš jsme chudáci My, Češi, neboť opět ukazujeme, že umíme jenom závidět těm úspěšným. Prostě kdo umí ten umí stým se nedá nic dělat, a kdo jenom čumí, tak ten čumět bude furt.

  2. DDT

    byly časy kdy jsme měli spoustu opravdu povedených soutěžních pořadů z vlastní „produkce“ a nemuseli jsme kupovat licence ze zahraničí. Milionář má bohužel „jednoduše čitelný“ scénář který sice tak trochu vzdělával, ale maximálně tak do otázky č.7 pak už to byla většinou střelba od boku. (osobně jsem tomu říkal zařezávání čuníka, kdy po otázce jaký nosil ferda mravenec šátek, následoval dotaz jak se říká latinsky berušce sedmitečné) Škoda že dnes není nikdo schopnej vymyslet něco tak úžasného jako byl např. videostop, šest ran do klobouku a pod.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .