Do které skupiny se zařadí písecké Radio Prácheň?

radiotv22Radio Prácheň patří mezi posledních pár stanic, které dosud nepatří do žádné větší skupiny broadcasterů. Společně s olomouckou Hanou, uničovským Rubi, libereckým Contactem nebo chebským Egrensisem je tedy lákavou kořistí nejen pro skupiny typu Stamford a Hey, ale také pro spekulativní investory.

Česká republika nemá nadbytek rozhlasových stanic, ale zbytečně velké množství majitelů. Tuto myšlenku často prezentuje předseda Asociace provozovatelů soukromého vysílání Michal zelenka. Má pravdu, existují menší země, kde se na rozhlasovém trhu vyskytuje dvojnásobek rádií, jako příklad je možno zmínit Bosnu a Hercegovinu, kde se o podstatně menší reklamní koláč dělí na dvě stovky rádií.

Zelenkův názor má své opodstatnění, pokud velké množství lokálních stanic bude ovládat menší počet majitelů, budou z toho mít užitek hlavně posluchači. Je logické, že majitel tří stanic v jednom městě zařídí, aby si tato rádia vzájemně nekonkurovala, což dokazuje situace v Plzni a Českých Budějovicích.

Písecké Radio Prácheň patří mezi poslední ostrůvky českého rozhlasového éteru, které nepatří do žádné z větších rozhlasových sítí. Tato rádia byla většinou založena v první polovině devadesátých let a od té doby přežívají s průměrnými výsledky poslechovosti a malou věrnou skupinou příznivců dodnes. Do této skupiny kromě Práchně patří také např. olomoucká Haná, uničovské Rubi, liberecký Contact a pardubický Life.

Z těchto stanic se o Radiu Prácheň v poslední době nejčastěji mluví jako o kořisti některé z velkých skupin. Mimojiné proto, že narozdíl od ostatních má složitější vlastnickou strukturu. Zatímco Haná, Rubi a Contact patří jednomu majiteli, Prácheň ovládá směsice fyzických a právnických osob a jistou dobu se zde angažovalo i město Písek.

Vlastníka licence Radia Prácheň, kterým je společnost V plus P s.r.o., ovládá stále ze šedesáti procent firma B.V.B. Trading s.r.o. V této firmě má stále dominantní pozici Josef Buzek, který se v minulosti významně angažoval také v rádiích Vox a Krumlov. Po dvaceti procentech patří firmě Hepy s.r.o. a Václavu Duchačovi.

Právě Duchačův podíl je v poslední době předmětem zájmu. RRTV projednává žádost o jeho převod na hradeckou společnost Trias s.r.o. O tuto transakci projevuje zájem sama licencovaná společnost radia Prácheň. „RRTV ustanovila provozovatele V plus P s.r.o. účastníkem řízení ve věci žádosti společníka Václava Duchače o souhlas s převodem jeho obchodního podílu a vyzvala provozovatele k vyjádření ve lhůtě 10 dnů od doručení,“ sdělil RadioTV vedoucí Úřadu RRTV Petr Bartoš na základě posledního jednání RRTV, která opět zasedne zítra.

RadioTV nezjistilo žádný kontakt královéhradecké firmy Trias s.r.o. na někoho ze současných broadcasterů, s největší pravděpodobností jde tedy o krátkodobou spekulativní investici nebo o nováčka, který se snaží proniknout do českého rozhlasového rybníka.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .