ČRo 4 by měl od ledna vysílat na VKV v Praze

Český rozhlas má v plánu zahájit veřejné vysílání programu ČRo 4 v polovině ledna na VKV kmitočtu pro Prahu a střední Čechy, po kterém bude následovat zařazení do DVB-T multiplexu A. Serveru RadioTV to potvrdily nezavisle dva zdroje blízké Českému rozhlasu. Dosud nepadlo konečné rozhodnutí o plném názvu této stanice, naopak už bylo potvrzeno, že její vedení dostal na starost Karel Zýka.

{img id=110 align=right border=1}Český rozhlas je ve věci veřejnoprávního programu pro mladé skoupý na jakékoliv informace a zatím nesdělil o ČRo 4 žádné bližší informace kromě faktu, že včera v 13:00 zahájilo zkušební vysílání „do zdi“, jehož smyslem je ověřit technické a organizační podmínky nové stanice. Oficiálně zatím nebyl potvrzen ani název Radio Wave, který byl v posledních týdnech pro tuto stanici používán (více v článku ČRo 4 – Radio Wave aneb historie rádia pro mladé). V posledné tiskové zprávě bylo rádio nazváno opět již jen ČRo 4. „Oficiální název nové stanice Český rozhlas 4 oznámí Český rozhlas až po zahájení řádného vysílání – tedy na počátku roku 2006,“ řekl RadioTV tiskový mluvčí Českého rozhlasu Ladislav Pavlík.

Čtyřka na Cukráku

Přestože se oficiálních informací nedostává, RadioTV přesto zjistilo ze zdrojů blízkých Českému rozhlasu některé podrobnosti o způsobu vysílání a personálním obsazeni. Největším překvapením je plán vysílat čtyřku od počátku i na VKV. Český rozhlas nemá zatím k dispozici celoplošnou síť kmitočtů, ale rád by jej šířil alespoň v Praze a středních Čechách. Chce k tomu využít vysílač Praha – Cukrák 100,7 MHz/50kW, který v současnosti využívá ČRo Region střední Čechy. Vysílání na tomto kmtočtu by mělo být podle neoficiálních informací zahájeno v pátek 13. ledna. Tiskový mluvčí ČRo Ladislav Pavlík tyto informace nepotvrdil ani nevyvrátil. „Český rozhlas 4 – vysílání pro mladé bude šířit svůj program prostřednictvím internetu, o dalším způsobu vysílání včetně terestrického a zařazení do digitálního multiplexu se v současnosti jedná,“ řekl RadioTV.

Podle původních předpokladů měla být stanice šířena pouze digitální cestou, již dříve bylo avizováno její zařazení do multiplexu A společnosti Radiokomunikace, kde již nyní vysílají ostatní stanice Českého rozhlasu ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava, Radio Česko, ČRO Leonardo a stanice D-Dur. S DVB-T vysíláním se nadále počítá a ČRo 4 bude multitplexu A pravděpodobně zařazena v prvním únorovém týdnu společně se sportovním kanálem ČT Sport, kdy by se pokrytí multiplexu A mělo rozšířit na Brněnsko a Ostravsko.

Samozřejmostí je dnes u každé nové stanice vysílání přes internet a je možné, že se ČRo 4 objeví také v sítích některých kabelových operátorů.

Vedoucím projektu Českého rozhlasu 4 byl byl pověřen Karel Zýka, dosavadní šéf úseku komunikace Českého rozhlasu. Jeho bývalé oddělení totiž převzal bývalý programový ředitel Josef Havel, který by měl obsadit nově zřízenou funkci vrchního ředitele Českého rozhlasu (více v článku Programovým ředitelem ČRo bude od prosince Ostrý). Funkci šéfredaktora vykonává Ladislav Kylar, který měl v rámci ČRo 2 – Praha na starosti vysílání pro mládež.

Žádné konkrétní informace nejsou zatím známy o programu a hudebním formátu stanice pro mladé. Spekuluje se ovšem, že alespoň z části půjde o popový mainstream.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .