BBC ukončí většinu českého vysílání v prosinci; kmitočty si chce ponechat

radiotv221BBC World Service dnes oficiálně potvrdila, že zruší vysílání v českém jazyce, aby získala prostředky pro své aktivity na blízkém východě. Většina českého vysílání bude pravděpodobně ukončena již před vánocemi, ale krátké zpravodajské vstupy zůstanou ve vysílání až do konce ledna. Vedení BBC má zájem na tom, aby se na síti VKV vysílačů v Česku šířilo anglické vysílání. Serveru RadioTV to řekl ředitel české sekce BBC World Service Vít Kolář.

České vysílání nebude ukončeno najednou, ale v několika fázích. „Velké zpravodajské bloky – Dobré ráno, Svět o páte, Interview, Svět o šesté – a víkendové pořady skončím pravděpodobně 23. prosince 2005. Ale krátké šestiminutové zpravodajské bloky (zprávy BBC) ukončíme – stejně jako online – až 31. ledna 2006,“ popisuje Kolář.

BBB podobné kroky nechystá jen v Česku. Do března příštího roku zastaví BBC vysílání v deseti jazycích. Kromě češtiny se jedná o slovenštinu, polštinu, slovinštinu, maďarštinu, bulharštinu, chorvatštinu, řečtinu, kazašštinu a thajštinu. V těchto jazycích BBC vysílá do evropských zemí, které už jsou členy Evropské unie či s Unií o členství jednají, nebo o země, kde má vysílání BBC omezený dopad.

BBC si chce ponechat kmitočty

Přestože čeští broadcasteři s Českým rozhlasem v čele větří možnost, že se uvolní síť třinácti kvalitních VKV vysílačů pokrývajících všechny krajské metropole, nikdo zatím nepotvrdil, že se BBC vysílačů dobrovolně vzdá. Právě naopak, Vít Kolář RadioTV nastínil další plány londýnského vedení: „Nejvyšší vedení BBC má eminentní zájem na tom, abych na našich kmitočtech pokračovali ve vysílání pořadů BBC v angličtině. Toto vysílání nabízí přístup k jednomu z nejlepších zpravodajství na světě a zároveň nezastupitelně nabízí tolik potřebnou výuku anglického jazyka v autentické podobě.“

O tom, zda může BBC využívat kmitočtovou síť pouze pro anglické vysílání, by musela rozhodnout Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, protože BBC má v licenčních podmínkách závazně vysílání v češtině. „Kdyby tedy přestali vysílat v češtině, mohlo by to být důvodem k odebrání licence,“ uvedl nedávno pro RadioTV předseda RRTV Petr Pospíchal.

I zde ovšem existuje řešení. BBC Radiocom s.r.o. jako vlastník licence by mohla požádat o změnu licenčních podmínek a pokud by RRTV usoudila, že nejde o změnu základní programové specifikace, mohla by ji schválit. Podle §21, odst. 3 zákona o rozhlasovém a televizním vysílání totiž … Rada souhlas neudělí pouze tehdy, pokud by změna vedla k neudělení licence na základě veřejného slyšení. … Základní programovou specifikaci nelze měnit …

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: