RadioProjekt III.-IV.Q 07 – ohlasy z rádií

Výsledky poslechovosti za druhé a pololetí letošního roku jsou známy již týden, takže přichází čas na tradiční ohlasy z rádií. Ředitelům rozhlasových stanic jsme položili čtyři otázky: 1. Jaký máte dojem z čerstvého výstupu RadioProjektu? 2. Jste vy osobně s vašimi výsledky spokojeni? 3. Překvapil vás nějaký výsledek? 4. Co říkáte na vytrvalý vzestup Radia Impuls? Zde jsou odpovědi těch, kteří na naši výzvu reagovali. Rádia, která se zatím nevyjádřila, mohou tak učinit dodatečně na adrese redakce@radiotv.cz, jejich vyjádření bude do článku doplněno.

Michal Beran (Regie Radio Music):

1. Zdá se, že situace na prvních příčkách se výrazně nemění.
2. Výsledky ukazují stabilitu. V tomto ohledu jsme spokojeni. Výsledky úprav programu na Frekvenci 1 či rádiu Bonton nejsou ještě v těchto výsledcích patrné, o to více se těšíme na další výstupy měření.
3. Viděno z obchodního hlediska, žádné výrazné překvapení se tentokrát nekonalo.
4. Jsme optimisté a doufáme, že růst Rádia Impuls ještě zdaleka nekončí.

Martin Maďarka (Fajn Radia):

1. Celkově dobrý, žádné zásadní změny. Poslechovost rádia celkem je velmi stabilní, a to i přesto, že aktuální výsledky obsahují 4. kvartál, který je posluchačsky obecně spíše podprůměrný. Jinak je můj dojem umocněn čerstvým nástupem do nové funkce a touhou zapojit se do procesu stabilizace a růstu poslechovosti Fajn rádií.
Dovolím si pogratulovat kolegům z Hitrádií, kterým se opět dařilo. Nedá mi nezmínit příznivý „ostrý“ kvartál Hitrádia Dragon, který je slušným příslibem a závazkem do budoucnosti.
2. Samozřejmě nemám a nemůžu mít radost z aktuálního výstupu z pohledu Fajn rádií. V kontextu dlouhodobějšího vývoje se však jedná o mírně sestupný trend u většiny mladých formátů (E2, Kiss).
3. Nezanedbatelný pokles u E2 a naopak opětovné zvětšení náskoku Impulsu na F1.
4. Nejspíš někam, kde jej Hitrádia zastaví.

Miroslav Škoda (Frekvence 1):

1. Radost ze života mám pořád, ale Moët&Chandon zůstal v lednici a vítězný doutník v humidoru…
2. Ambice Frekvence 1 jsou samozřejmě větší. Už teď finalizujeme nové projekty, které brzy obohatí program. Základ Frekvence 1 zůstává – mezi moderátory máme ta nejlepší jména, která na trhu jsou: Jan Kraus, Jitka Asterová, Diana Kobzanová, Laďka Něrgešová a L. Xaver Veselý. Navíc od března by s měla v týmu objevit zajímavá posila. Zároveň pracujeme na netradičních obchodních modelech, které umožňují využívat jak program, tak naše hvězdy.
3. Ne
4. Jirkovi & Jirkovi nezbývá než blahopřát. Bravo! A mezi námi – chlapcům děkuji, díky nim máme stále o čem přemýšlet a nehrozí, že budeme stagnovat…

Petr Dvořák (Radio City, Blaník):

1.-4. Tentokrát Radioprojekt nepřinesl žádné významné překvapení.
Jen výsledek Evropy 2 naznačuje, že poslechovost stanice je možná už za svým vrcholem. A kam až může vystoupat  Impuls, to si opravdu netroufám odhadovat.
Rádio  Relax se podle mého názoru nehroutí, ale vrací se do oboru reálných čísel.
K našim výsledkům:  jsme nadšeni z opakovaných výsledků City, které se v Praze dotáhlo v podílu na trhu na Blaník. A protože po změnách, probíhajících v posledním roce, si právě polepšil i Blaník v Praze a stř. Čechách,jsme logicky velice spokojeni s výsledky obou stanic. Zato Oldies radio Olympic neplní očekávání, nejsme s výsledky rozhpdně spokojeni.
Z mimopražských stanic máme výtečné pocity z významných nárůstů u Eldoradia, Karolíny i Děčína. Dodávka programu a zavedení programové kázně se projevily
jejich nárůsty v podílu na trhu o více než 30%. Samozřejmě sledujeme i výsledky blanických klonů, které volí vlastní cesty rozvoje – rádií Čas, OK a Petrov. Stálým srovnáváním našich vlastních i jejich odvozených produktových variant docházíme  k ověřování možností a mezí vývoje  formátu. Mezi překvapení ale vlastně  patří výsledek rádia Spin, které sám s oblibou poslouchám.  Tak dobrý  výsledek jsem ale nečekal.

Petr Vladyka (Evropa 2):

1. Neutrální. Podobné výsledky jsem předpokládal.
2. S poklesem poslechovosti nemůže být spokojený nikdo, nicméně sklánět hlavu není stylem Evropy Těšíme se na lepší zítřky, i když víme, že nás čeká hromada práce. Na druhou stranu jsem rád, že se naše cílová skupina stále více koncentruje. Pro skupinu 12 – 39 let jsme stále nejposlouchanějším rádiem, ale zároveň z výsledků vyplývá, že s námi i vyrůstají – více než 60 % posluchačů Evropy 2 je ekonomicky aktivních a tento podíl postupně roste.
3. V zásadě ne, jak již jsem říkal, podobné výsledky jsem očekával.
4. Žádný strom neroste do nebe – důkazem budiž koneckonců Evropa 2 cca v letech 2004 – 2006 a nyní…

Marek Berger (Radio Haná a Rubi):

1.-4. V průzkumu plném poklesů je náš růst potěšitelný.

Jiří Matýsek (Radio Apollo):

1. Potvrdily se trendy, které nastolily už předchozí výsledky. Samozřejmě vnímám rostoucí úspěchy Impulsu a jsem zvědav, jak se projeví v éteru u konkurenčních stanic. Na druhou stranu větší změny očekávám až v dalších čtvrtletích, kdy se projeví například události v Radiožurnálu.
2. Radio Apollo zůstalo na svém, jsem tedy s výsledkem v dané situaci spokojen. Důležité pro mne je, že se počtvrté za sebou potvrdilo posílení naší pozice, po prudkém nárůstu během posledního roku jsme nyní nezaznamenali ani mírnou ztrátu. Také si cením udržení pozice lídra v našich klíčových regionech. Na domovském Valašsku jsme nejposlouchanějším rádiem, ztrácí tam na nás dokonce Impuls, který v jiných regionech lokální rádia předhání. V dalších klíčových regionech – na Novojičínsku, Přerovsku a Olomoucku – patříme nadále ke špici, přesto bychom právě tam rádi zaútočili na vyšší čísla.
3. Samozřejmě nemohu říct, že bych výsledky odhadoval zcela přesně, přesto nic závratného se na rozhlasovém trhu nestalo. Jistě se můžeme pozastavit nad dalším nárůstem Impulsu a jeho úspěšností i v regionech, v nichž celoplošné stanice obvykle prim nehrají. Mohli bychom rozebírat ztrátu Evropy 2, zajímavý nástup HitRádia Magic a například v Moravskoslezském kraji se zamyslet také nad úbytkem posluchačů Radia Čas. Přesto, jak jsem řekl, ty výsledky pro mne nijak výrazně překvapivé nejsou.
4. Na prvním místě musím samozřejmě kolegům z Impulsu pogratulovat. Impuls dokáže daleko lépe než jiná celoplošná rádia pracovat s povědomím posluchačů, velice dobře má zpracováno promotion. Pro mne je dnes jasným příkladem pravidla Není důležité co vysíláte, důležité je, co si vaši posluchači myslí, že od vás slyší. Na druhou stranu připouštím, že mě neustálý nárůst jejich poslechovosti překvapuje svou intenzitou a délkou trvání.

Marcel Kotyk (Hitrádia):

1. Vzhledem k výsledkům Hitrádií samozřejmě velmi dobrý.
2. Jsme velmi spokojeni, Hitrádia celkově posilují a dostala se na share 7,0 %, což je od minulých výsledků další znatelné vylepšení. Navíc se naše formátová rodina rozrostla o nového člena, a to Hitrádio FM Most. Věřím, že společně s Hitrádiem FM Labe s ním v regionu severních Čech výrazně zabodujeme. V současné době ukončujeme přechod na novou technologii vysílacího softwaru a zároveň i programového plánování, kdy máme k dispozici špičkové produkty na trhu (Zenon a G-Linker). I to by podle mě mělo přispět k tomu, aby stabilní růst Hitrádií pokračoval. Zvláštní ocenění určitě zaslouží Hitrádio Magic, které se v rámci naší
cílové skupiny dostalo v Královéhradeckém kraji na první místo. Před deseti měsíci, kdy Hitrádio Magic startovalo, to přitom bylo místo čtvrté. Vnímám
to jako ocenění nezměrného úsilí celého týmu, který Magic připravuje. Zároveň jde o potvrzení našeho know-how. Magic byl pilotní projekt stanice, která prošla kompletní změnou včetně přejmenování, a ukazuje možnosti, které se před nám otevírají.
3. Příjemným překvapením je relativně stabilní poslechovost soukromých regionálních a lokálních rádií, která si celkově dokázala udržet posluchače
i ve 2. pololetí, ve kterém je kvůli čtvrtému kvartálu obecně poslechovost rádií ve srovnání s jinými částmi roku o něco nižší.
4. Impuls je dobře dělaná stanice, která v posledním roce udělala velký kus práce. Výsledek tomu odpovídá, je zasloužený a já ho Impulsu přeji.

Daniel Rumpík (Radio OK):

1. Standardní. Jen mě překvapilo, že většina regionálních stanic spíše stagnovala. O to více gratuluji těm, které naopak zřetelně posílily!
2. Opět standard. Nemáme důvod k nějaké zásadní nespokojenosti, ani však k přehnanému jásotu. Pozitivní je určitá stabilizace našich výsledků za poslední rok. Také nás těší, že jsme opět potvrdili pozici východočeské regionální jedničky. Na druhou stranu ale musíme samozřejmě stále přemýšlet o dalších plánech a novinkách – konkurence je v našich regionech nebývale silná a kvalitní!
3. Určitě další nárůst Rádia Impuls.
4. Nezbývá než blahopřát:-)

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: