RRTV zkoumá, zda Radio Česko vysílá na vlnách BBC legálně

Společné vysílání BBC a digitálního programu Českého rozhlasu Radio Česko je ohroženo. Podle očekávání se jím začala zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která s licencovanou společností BBC Radiocom s.r.o. zahájila hned dvě správní řízení pro možné porušení mediálního zákona. Vyplývá to z tiskové zprávy z 6. zasedání RRTV, které proběhlo ve dnech 21.-22. března.

1. února – 14. března

„Rada zahájila s provozovatelem BBC RADIOCOM (Praha), s.r.o. správní řízení pro možné porušení licenčních podmínek programu BBC ve dnech od 1. února do 14. března 2006, spočívající v absenci pořadů v češtině a vyzvala provozovatele k vyjádření,“ usnesla se RRTV.

Rozsah českého vysílání BBC definují licenční podmínky společnosti BBC Radiocom, která je provozovatelem BBC v Česku. Podle tohoto dokumentu je BBC povinna mimojiné vysílat devadesátiminutový zpravodajský pořad v době posluchačské špičky od 7:00 do 8:30, který „bude jako jediný v České republice nabízet půldruhé hodiny nepřerušovaných zpráv a zpravodajství ze světa i z domova…“.

K omezení vysílání BBC v Češtině došlo již koncem prosince loňského roku, kdy byly ukončeny velké zpravodajské bloky jako Dobré ráno, Svět o páte, Interview nebo Svět o šesté. Od té doby vysílala BBC česky pouze zpravodajské relace. Od 1. února byl rozsah českého vysílání ještě více omezen, české zprávy byly vysílány pěktrát denně v 9, 11, 13, 15 a 17 hodin a o víkendu v 11, 13, 14 a 17 hodin, skončily tedy ranní a podvečerní relace. Více v článku České vysílání BBC WS zítra neskončí .

K těmto omezením ovšem BBC nezískala souhlas Rady. Žádost o změnu licenčních podmínek byla podána dvakrát, ovšem ani jednou Rada nerozhodla, provozovatel vzal totiž obě žádosti zpět. První ze zahájených správních řízení, v rámci kterého chce RRTV zkoumat možné porušení licenčních podmínek tudíž překvapí spíše tím, že sleduje porušení licenčních podmínek až od 1. února.

Od 15. března

„Rada zahájila s provozovatelem BBC RADIOCOM (Praha), s.r.o. správní řízení pro možné porušení licenčních podmínek programu BBC vysílaného v době od 15. března 2006, spočívající ve vysílání převzatého programu Rádio Česko a vyzývá provozovatele k vyjádření,“ usnesla se RRTV.

Od 15. března se čeština do vysílání BBC vrátila, licenčním podmínkám ovšem neodpovídá časový rozsah vysílání a nesouhlasí ani provozovatel tohoto vysílání, tvůrcem programu je totiž Český rozhlas, potažmo jeho digitální zpravodajský kanál Radio Česko. Zatímco licenční podmínky BBC Radiocom specifikují pořady jako Dobré ráno, Radio Česko dodává na dvanáct VKV vysílačů dva tříhodinové bloky v čase 8-11 a 13-16 hodin.

Samotný fakt, že BBC vysílá převzatý program Radia Česko, podle vysílacího zákona problémem být nutně nemusí. V případě žádosti o licenci sice musí žadatel přímo specifikovat (§14, odst. 1g) „údaje o části programu převzatého od jiného provozovatele vysílání,“ ovšem ke změně této skutečnosti podle §21 odst. 2 provozovatel předchozí souhlas Rady nepotřebuje, je pouze povinen ji oznámit Radě do 15 dnů ode dne, kdy k těmto změnám došlo.

Jaká je tedy další budoucnost společného vysílání BBC a Radia Česko? BBC se k zahájenému správnímu řízení vyjádří a Rada pravděpodobně vydá upozornění na porušení zákona, které může, ale také nemusí doplnit uložením pokuty. Ta může být podle §59 odst. 2 za nedodržení licenčních podmínek vyměřena v rozsahu 10 tisíc až 5 milionů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .