RRTV připravuje dvě licenční řízení na Moravě

Zájemci o provozování rádia na Moravě pravděpodobně dostanou další šanci. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání totiž plánuje, že vyhlásí licenční řízení na tři kmitočty, které prošly úspěšně koordinací na Českém telekomunikačním úřadu, ale opakovaně nebyly uděleny rádiu, které o ně požádalo. Jedná se o frekvence v Uherském Hradišti, Uherském Brodu a Frýdku-Místku.

O přidělení kmitočtů Frýdek-Místek – centrum 95,4 MHz/100W, Uherský Brod – Králov 88,5 MHz/200W a Uherské Hradiště 95,8 MHz/200W společně s dalšími dokrývači v Sokolově, Chebu a Blansku požádal v loňském roce provozovatel rádia Evropa 2 – Morava. Zatímco tři posledně jmenované byly Evropě 2 přiděleny, žádosti na první tři Rada zamítla. (Není to ovšem zcela jasné, protože materiály zveřejněné na webu RRTV hovoří jinak. Podle zápisu ze 3. zasedání byl přidělen i kmitočet v Frýdku-Místku.)

Proč byly žádosti o tři kmitočty i přes úspěšnou koordinaci na ČTÚ Radou zamítnuty, když regulátor v poslední době přiděluje téměř vše, co projde koordinací? Rada plánuje, že na ně vypíše dvě licenční řízení.„Uherské hradiště a Uherský brod se dají spojit do jednoho řízení, protože i jejich pokrytí je spojité; Frýdek-Místek je lokálně hodnotný kmitočet, který má větší pokrytí, než například nedávno licenčně udělovaný kmitočet v Hodoníně,“ řekl RadioTV místopředseda Rady Petr Pospíchal. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ovšem o vyhlášení licenčních řízení ještě nerozhodla, jde pouze o možný směr vývoje, který bude projednán na jednom z dalších zasedání.

Oblast jihovýchodní Moravy je v poslední době velmi exponovaným regionem. V zimě zde proběhlo licenční řízení na půlkilowattový kmitočet v Uherském Brodě, ve kterém zvítězila společnost Radiospol s projektem Rádia Dyje. Toto rozhodnutí nabylo právní moci 4. dubna, takže provozovatel musí zahájit vysílání nejpozději v říjnu. V Uherském Hradišti včera zahájilo vysílání ostravské Rádio Čas, které získalo svůj nejjižnější dokrývač přímo bez lícenčního řízení. Oživení by plány RRTV přinesly i na severní Moravu, v padesátitisícovém Frýdku-Místku žádná stanice své sídlo nemá, licenční řízení by tedy městu mohlo přinést vlastní rádio.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .