ČRo 4 – Radio Wave na rozcestí: VKV nebo zánik?

O osudu veřejnoprávní stanice pro mladé – Českého rozhlasu 4 – Radia Wave stále není rozhodnuto, ale mělo by být jasno do dvou týdnů. Rada Českého rozhlasu ani na svém posledním zasedání nevyřkla definitivní ortel a nezachvělo se ani křeslo generálního ředitele ČRo Václava Kasíka, jak některá média naznačovala. Stále je ve hře varianta vysílání na VKV, všechny ostatní možnosti znamenají faktický konec veřejnoprávního rádia pro mladé.

Český rozhlas 4 – Radio Wave má problémy s legálnosti své existence takřka od svého vzniku. Záhy po zahájení vysílání se stanice znelíbila kvůli tomu, že odstavila z frekvence Praha – Cukrák 100,7 MHz/50kW středočeské regionální studio a sankce od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání na sebe nenechaly dlouho čekat. Regulátor udělil milionovou pokutu za porušení zákona o Českém rozhlasu a nelegální vysílání a když ani poté Český rozhlas lukrativní frekvenci nevrátil středočeskému studiu, vyzvala RRTV Radu Českého rozhlasu, aby zasáhla. Stalo se. Přes odpor čerstvě odstupivšího Štěpána Kotrby Rada vyzvala generálního ředitele k nápravě.

Český rozhlas se kvůli nejednoznačnému výkladu zákona o Českém rozhlase bránil rozhodnutí RRTV a nehodlal se jednoduše smířit ani s nařízením Rady ČRo. Situace měla být vyjasněna tuto středu na posledním zasedání Rady ČRo, ovšem generální ředitel přišel s řadou návrhů na zachování vysílání pro mladé, takže konečné rozhodnutí bylo opět odsunuto. Podle ČTK Kasík Radě předložil čtyři varianty vysílání bez Cukráku. Konkrétně přesun Wave do nočních hodin na regionální studia, změnu do podoby tříhodinového pořadu na programu ČRo 3 – Vltava nebo pouhé dodávání příspěvků do programu celoplošných stanic.

Čtvrtou možností by pak mělo být pokračování bez VKV, tedy pouze na internetu, v DVB-T a DVB-S. Podle nejmenovaného zdroje z ČRo 4 – Radia Wave sice panuje v této stanici pohřební nálada, ale vedení veřejnoprávního rozhlasu se údajně zatím nehodlá vysílání z kóty Praha – Cukrák úplně vzdát, takže o navrácení kmitočtu středočeskému Regionu ještě není rozhodnuto. Situace by měla být jasnější 30. května, kdy proběhne další zasedání Rady ČRo.

Rada Českého rozhlasu podle ČTK neprojednala médii avizované odvolání generálního ředitele ČRo Václava Kasíka. Radní před početným zastoupením veřejnosti, novinářů i „rozhlasáků“ jednomyslně uvedli, že o odvolání generálního ředitele nejednají. „Nic takového se neděje,“ řekla směrem k přítomným na zasedání místopředsedkyně Rady a její tisková mluvčí Dana Jaklová a naopak potvrdila, že probíhají jednání mezi Radou a managementem ČRo o řešení problému rádia Wave.

Dalším bodem jednání bylo hodnocení společného nočního vysílání regionálních stanic ČRo. „Jde o projekt velmi úspěšný,“ uvedl Florian a podotkl, že s údajnou rostoucí nespokojeností s televizním programem ve večerních a nočních hodinách narůstá také zájem posluchačů, kteří hledají jiné platformy vysílání. „Regionální vysílání vstoupilo do období své dospělosti,“ doplnil podle ČTK hodnocení programový ředitel ČRo Richard Medek.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .